Cumhuriyet Mitingi'ne yoğun katılım oldu
29 Nisan 2007 Pazar 14:15 Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin de aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütlerince düzenlenen "Cumhuriyet İçin Çağlayan Mitingi"ne katılacak gruplar, polisin oluşturduğu kontrol noktalarından geçerek alana alındı.
Çağlayan Meydanı'ndaki mitinge katılmak üzere çeşitli güzergahlarda toplanan gruplar, ellerindeki Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle polislerin oluşturduğu kontrol noktalarına geldi. Buralarda üst aramalarından geçirilen gruplar, alana giriş yaptılar.
Meydanda, 14 Nisan'da Ankara Tandoğan Meydanı'nda da açılan 4 kilometrelik Türk bayrağı açılırken, hoparlörlerden devamlı olarak başta "10. Yıl Marşı" olmak üzere çeşitli marşlar çalınıyor. Yüzlerce Türk bayrağı ve Atatürk posterinin açıldığı meydanda, sık sık "Hepimiz Kemalist, Hepimiz Türk'üz" sloganı atılıyor.
Miting için çeşitli illerden otobüslerle gelen gruplar da, PERPA civarında park edilen araçlardan inerek Piyalepaşa Bulvarı'ndan miting alanına ulaştı. Bu arada polisin, panzerlerin de desteğiyle çevrede çok yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Öte yandan, sabahın erken saatlerinden itibaren Çağlayan Meydanı'na ulaşan tüm yollar araç trafiğine kapatıldı.
Halit Ergenç'in Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okumasının ardından başlayan mitingde, düzenleme komitesinden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Türkân Saylan, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Prof. Dr. Necla Arat ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter birer konuşma yaptılar.

BOMBAYA KARŞI, CEP TELEFONLARI ENGELLENDİ
Miting öncesinde ve sırasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne çok sayıda bomba ihbarı yapıldı. İhbarlar titizlikle değerlendirilirken, miting alanında aralarında bomba imha uzmanları, keskin nişancılar, özel tim, önleyici hizmet ve çevik kuvvetin de bulunduğu 7 bin polis görev yaptı. Telefon düzenekli bomba ihtimaline karşı emniyet, miting alanı ve çevresinde baz istasyonlarının çalışmasını engelledi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bir de kriz masası oluşturuldu. Kriz masasında, MOBESE kameraları aracılığıyla miting alanından aktarılan görüntüler de izlendi. İstanbul Valisi Muammer Güler de Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte emniyet müdürlüğüne gelerek gelişmeler hakkında bilgi aldı. Güler ve Cerrah daha sonra helikopterle havadan miting alanını dolaştı.
Çağlayan Meydanı'ndaki mitinge katılanlar, 19 ayrı kontrol noktasından geçerek meydana ulaştı. Kontrol noktalarında çok sıkı üst araması yapıldı. Polis, panzerlerin de desteğiyle çevrede çok yoğun güvenlik önlemleri alındı. Miting alanı ve çevresinde uçuş yasağı uygulandı. 2 polis helikopteri de mitingi dakika dakika havadan izledi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan kriz merkezi'nin 1 Mayıs akşamına kadar faaliyette kalacağı belirtildi.
İstanbul Valisi Muammer Güler, Çağlayan Meydanı'nda yapılan mitinge ilişkin alınan güvenlik önlemlerinin planlandığı şekilde yürüdüğünü ifade ederek, “Hiçbir sıkıntı yok” dedi.
Güler, Çağlayan'da düzenlenen miting nedeniyle geldiği İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinde yaklaşık 2 saat kaldı.
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile emniyetten ayrılırken basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Güler, “Güvenlik önlemleri çok güzel, planladığımız şekilde yürüyor. Hiçbir sıkıntı yok. Bütün önlemler planlandığı şekilde uygulanıyor” dedi.
Kendisinin de alınan güvenlik önlemlerini havadan kontrol etmek için helikopterle bölgeye gideceğini anlatan Güler, miting nedeniyle kaç polisin görev yaptığının sorulması üzerine şöyle konuştu:
“Şu anda İstanbul emniyetinin bütün gücüyle aldığı tedbirler devam ediyor. 7 binin üzerinde polisimiz görevli. 18 arama noktasında kontroller yapıldı. Diğer noktalardan intikaller yapılıyor. Otobüsler için ve diğer bütün ihtiyaçlar için planladıklarımız devam ediyor. Ben de emniyet müdürümüzle birlikte alınan tedbirleri havadan kontrol edeceğim.”
Güler, mitinge kaç kişinin katıldığı ve miting nedeniyle gözaltına alınan olup olmadığının sorulması üzerine de, “Hayır, o konularla ilgili bir şey yok şimdi” dedi.