Wikileaks haberleri, Wikileaks belgeleri için Dünya ne dedi ?
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, düzenlediği basın toplantısında, bazı Arap ülkelerinin ABD'den, nükleer programına son vermesi için İran'a hava saldırısı düzenlemesini istediği şeklinde bilgiler içeren belgelerin "fesat karıştırmaya" yönelik olduğunu belirterek, "Bu belgelere hiç değer vermiyoruz" dedi.

Bunların hukuki bir değeri olmadığını söyleyen Ahmedinejad, "İran ve bölge ülkeleri dosttur. Bu tür arabozuculukların ülkeler arasındaki ilişkiler üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır" diye konuştu.

Bilgilerin sızdırıldığını düşünmediklerini belirten Ahmedinejad, bunun İran ve Arap komşularının arasını bozmak için ABD tarafından "organize edilen" bir girişim olduğunu savundu.

BELGELERE DÜNYADAN TEPKİ YAĞIYOR

Wikileaks'in yayımladığı belgeler dünya gündeminin ilk sırasında yerini korurken, Rusya, Almanya ve Azerbaycan'ın da aralarında bulunduğu bazı ülkeler, belgeleri yalanladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Dış İlişkiler Şube Müdürü Memmedov, Azerbaycan'ın haber sitesi APA'ya yaptığı açıklamada, Wikileaks'in yayımladığı gizli belgelerin gerçeği yansıtmadığını, Aliyev ve Burns'un, Ermenistan-Azerbaycan, Yukarı Karabağ sorunlarının çözümü konularıyla Azerbaycan-ABD ilişkilerinin geliştirilmesini ele aldıklarını belirtti.

Memmedov, Wikileaks'in yayımladığı gizli belgelerde iddia edildiği gibi üçüncü ülkeler veya şahıslar hakkında konuşulmadığını kaydetti.

RUSYA: YORUMA BİLE GEREK YOK

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in basın Sözcüsü Natalya Timakova, Wikileaks belgelerinde Rusya ile ilgili bilgilerin yayımlanmasını yorumlamaya gerek bile duymadıklarını, Başbakan Vladimir Putin ve Medvedev için yapılan "Batman ve Yardımcısı Robin" ifadelerinin uydurulmuş Holywood kahramanları olduğunu söyledi.

Timakova, yaptığı kısa açıklamada, "Wikileaks sitesinde ve bazı gazetelerde yayımlanan makalelerde ilginç ve yoruma değer bir şey yok. Uydurulmuş Holywood kahramanlarını yorumlamaya gerek duymuyoruz" dedi.

ALMANYA: ABD İLE İLİŞKİLER SAĞLAM

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, WikiLeaks adlı internet sitesinde gizli Amerikan diplomatik yazışmalarının yayımlanmasının ardından ABD ile ikili ilişkilerin sağlam olduğunu açıkladı.

Sözcü Seibert bugün başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, ikili ilişkilerin sağlam olduğunu ve bu yayınlardan hiçbir şekilde olumsuz etkilenmediğini belirtti. Seibert, "iki ülke arasındaki tarihi ilişkilerin bu tür yayınlarla ciddi bir şekilde sarsılamayacak kadar güçlü olduğunu" kaydetti.

İSRAİL

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Wikileaks belgelerinin İsrail'e bir zarar vermediğini, hatta konumunu güçlendirdiğini belirtti.

Netanyahu, İsrail gazetelerinin editörleriyle yaptığı toplantıda, belgelerin, özellikle İran konusunda birçok kaynağın İsrail'in değerlendirmelerini desteklediğini gösterdiğini vurguladı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, belgelerin yayınlanması sonrası tarihte ilk kez "İran'ın tehdit olduğu" konusunda bir anlaşmanın var olduğunu ifade ederek, liderlerin daha önce gizlice konuştuklarını artık açıkça söyleyebileceklerini umduğunu dile getirdi.

PAKİSTAN

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, ''Pakistan'ın gücünün kaynağı sahip olduğu nükleer silah ve nükleer teknolojidir'' dedi.

Pakistan'ın kontrolündeki Keşmir'in Ravlakot kentinde konuşan Gilani, Wikileaks sitesinde yayımlanan raporlarda yer alan ''ABD, Pakistan'ın nükleer silahlarını elinden almak istiyor'' yönündeki ifadelere gönderme yaptı.

Ülkesinin gücünün sahip olduğu nükleer teknolojiden kaynaklandığını belirten Pakistan Başbakanı, nükleer silahların emin ellerde olduğunu ve nükleer teknolojiye sahip olmalarını egemenlik haklarının bir parçası olarak gördüklerini söyledi.

İNGİLTERE

İngiltere, Wikileaks'in ABD belgelerini izinsiz şekilde yayımlamasını kınadı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün yaptığı ve bakanlığın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamada, "Bilgilerin izinsiz bir şekilde yayımlanmasını, İngiltere'de de benzer belgelerin yayımlanmasında olduğu gibi kınıyoruz" denildi.

Bu bilgilerin ulusal güvenliğe zarar verebileceğine dikkat çekilen açıklamada, ayrıca "ABD'nin de belirttiği gibi insanların hayatlarını riske atabileceği" kaydedildi.

Açıklamada, "ABD hükümetiyle çok güçlü ilişkilerimiz var ve bu devam edecektir" ifadesi kullanıldı.

FRANSA

Fransa'da hükümet sözcüsü Francois Baroin, Wikileaks internet sitesi tarafından yayımlanan on binlerce gizli belgenin ''tehdit oluşturduğunu'' ve bu konuda ülkesinin, ABD yönetimiyle ''dayanışma'' içinde bulunduğunu açıkladı.

Sözcü Francois Baroin, gizli belgelerin yayımlanmasının, ''ABD'nin yurtdışında görev yapan çalışanlarının hayatını tehlikeye atacağını'' söyledi.

Europe-1 radyo kanalına konuşan Fransız bakan, ABD yönetiminin, gizli belgelerinin yayınlanmasından önce kendileriyle temasa geçip, belgelerle ilgili bilgi verdiğini sözlerine ekledi.

IRAK

Irak, Wikileaks internet sitesinde gizli Amerikan diplomatik yazışmalarının yayımlanmasına tepki gösterdi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, İran'ın Irak'a karışmasından ABD'nin duyduğu kaygıları gösteren yazışmaların içeriğine değinmedi, ancak belgelerle ilgili olarak "yardımcı olmayan ve zamansız" tabirlerini kullandı.

İngiliz gazetesi Guardian'da yayımlanan belgelerde Amerikalı diplomatlar, İran'ın Irak'taki yandaşlarına heryıl milyonlarca dolar yardım ettiğini bildiriyor.

AA