Türkiye Dışişleri Bakanı dün, kendisini tehlikeli bir İslamcı olarak nitelendiren, sızdırılmış ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerini umursamadı ama bu sızıntı, ülkenin bölünmüş politikasını beslediği Türkiyede büyük yankı uyandırdı.

SIZINTI TÜRKİYE SİYASETİNDEKİ BÖLÜNMEYİ BESLEDİ..


Türkiye Dışişleri Bakanı dün, kendisini tehlikeli bir İslamcı olarak nitelendiren, sızdırılmış ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerini umursamadı ama bu sızıntı, ülkenin bölünmüş politikasını beslediği Türkiye’de büyük yankı uyandırdı.

Wikileaks tarafından sızdırılan belgelerle, ABD’nin, Türkiye’deki ve diğer birçok ülkedeki yabancı liderlerle ilgili iğneleyici değerlendirmeleri ortaya çıktı. Analizciler, tanımlamalar utanç verici olsa da tarafların bunların ilişkilerini değiştirmesine izin vermeyeceğini söylediler.

Ahmet Davutoğlu, dün Washington’da, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüştükten sonra gazetecilere “Türk-Amerikan ilişkileri etkilenmeyecek.” dedi. CNN’in haberine göre sızdırılan belgeler için Clinton’un özür dilediğini söyleyen Davutoğlu “Bunu, diplomasinin 11 Eylül’ü olarak tanımlamak doğru.” diye de ekledi.

Sızdırılan belgelere Türk medyasında da büyük yer verildi. Analizciler bunun, kısmen Türkiye ile ilgili belgelerin sayısının çok olmasından ve belgelerin İslami eğilimli AK Parti ve liderleri üzerine Türkiye'de yaşanan tartışmalarda rol oynamasından kaynaklandığını söylediler.

Maliye Bakanı Hikmet Şimşek, dün, 2008 yılında, yabancı yatırımcılardan, hükûmetle bir vergi mücadelesine giren Doğan Yayın Holding’teki hisselerini satmalarını istediğine dair bir ABD büyükelçiliği belgesini inkâr etti.

Eski bir Merrill Lynch bankacısı olan ve uluslararası yatırım topluluğuyla güçlü bağları bulunan Şimşek, iddiaların “asılsız” ve “uydurma” olduğunu söyledi.

Kaynak: Wall Street Journal Europe