Yanan uçaktan geriye kalan müthiş bir hikaye


İngiltere'de geçen hafta düşen bir uçağın enkazından nakledilecek bir organı zarar görmeden çıkaran itfaiye eri, ilk kez yaşadıklarını anlattı.

Olay Belfast'tan havalanan Cessna tipi uçağın, Birmingham Havaalanı'na inişi sırasında sis yüzünden yere çakılarak yanmaya başlamasıyla yaşandı.
Havaalanındaki itfaiye ekibi, yangını söndürmeye çalışırken itfaiye eri Nick Jordan, önce yoğun duman bulutu yüzünden uçağın içine giremediğini söyledi.
Jordan, "Yaralı şekilde kaçmayı başaran yardımcı pilota içeride birisi var mı diye sordum; bana nakledilecek bir organın ve pilotun bulunduğunu söyledi." dedi.
Nakledilecek karaciğeri buz dolu kasası içinde güvenli bir şekilde çıkarmayı başaran Jordan, kasayı vakit geçirmeden Birmingham'daki Queen Elizabeth hastanesine teslim etti.
Organ nakli operasyonu da başarıyla tamamlandı.
Uçak pilotu ve bir kişi de yaralı olarak tedavi altına alındı.
Organ naklini gerçekleştiren Operatör Doktor Simon Bramhall, nakledilecek organın hiçbir zarar görmeden çıkarılmış olmasına ilişkin yaptığı açıklamada, karaciğer zamanında yetiştirilmemiş olsaydı, hastasının "muhtemelen ölmüş olacağını" vurguladı.
Bramhall, organ naklinin yapılacağı kişinin İngiltere'de en hasta ve en acil nakil ihtiyacı olan hastalar listesinin başında olduğunu belirtti.

zaman