ABD yönetiminin baskısıyla WikiLeaks'i susturmak için aleyhlerinde faaliyette bulunan şirketlerin karşısına internet korsanları dikildi. Anonim isimli bir grup internet tarihinin en büyük saldırısını başlattı.
ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait yazışmaları yayımladığı için susturulmak istenen WikiLeaks internet sitesine bilgisayar korsanları sahip çıktı. Julian Assange liderliğindeki WikiLeaks aleyhinde işlemlerde bulunan firmaları hedef alan ve kendilerine Anonymous (Anonim) adını veren 5 bin kişilik hacker ordusu internet tarihinin en kapsamlı siber savaşını başlattı. Anonim, kredi kartı devleri MasterCard, Visa, online ödeme sistemleri PayPal, Amazon ve bir İsveç bankasının internet sitelerini çökertti.

ASSANGE DÜŞMANLARINA SALDIRIYORLAR
Operation Payback (İntikam Operasyonu) adı verilen kampanyayla WikiLeaks'e hizmet vermeyi durduran şirketlerin yanından Assange'a dava açan savcıların internet siteleri, Assange için 'eli kanlı' diyen ve Usame Bin Ladin tarzı insan avı başlatılmasını öneren ABD eski başkan yardımcısı adayı Sarah Palin de hedef alındı. Saldırıları gerçekleştiren bilgisiyar korsanları WikiLeaks karşıtlarını hedef alan siber savaşın şiddetlenerek süreceğini açıkladı. Kendisini 'Coldblood' (Soğukkanlı) olarak tanıtan bir korsan, BBC radyoya yaptığı açıklamada, binlerce kişinin WikiLeaks aleyhtarı firmaların internet sitelerine saldırı için hazırlanan yazılımı (botnet) indirdiğini ifade etti. 'Robot network' ifadesinin kısaltılmış hali olan botnet'ler sayesinde binlerce bilgisayardan eşzamanlı olarak saldırı yapılabilecek.

İNTERNETE ERİŞİM BİR İNSAN HAKKI
Coldblood, 'veri savaşına' binlerce kişinin katıldığını açıklarken, 'İnternetin özgür ve açık olması için' mücadele ettiklerini belirtti. İnternet erişiminin temel insan hakkı olduğunu savunan korsanlar, WikiLeaks karşıtı faaliyette bulunanlara DDOS (hizmetin yaygın olarak esirgenmesi) saldırısı düzenliyor ve sitelerini çalışmaz hale getiriyor. Kişisel olarak Coldblood'un hiçbir zaman WikiLeaks ile bağlantı kurmadığını ifade eden sözcü, 'Onlarla bağlantıya geçmek çok zor, ulaşabileceğiniz tek kişi Julian'dı' diyerek ona da şimdi ulaşılamadığını söyledi.

Savaş alanı WikiLeaks siz de askersiniz
ABD'li yazar ve insan hakları savunucusu John Perry Barlow'un desteklediği korsanlar siber savaş için bir deklarasyon yayımladı. Elektronik Hudut Vakfi'nın (Electronic Frontier Foundation) kurucusu olan Barlow savaşı şu sözlerle ilan ediyor: 'İlk önemli siber savaş başladı, Savaş alanımız WikiLeaks, siz de askerlersiniz'.

İstanbul çıkışlı MasterCard belgesi!
MasterCard WikiLeaks'a bağış yapılmasını engelleyince bir yandan bilgisayar korsanlarının hedefi oldu, diğer yandan da şirket hakkında arka arkaya belgeler sızmaya başladı. O belgelerden birisi İstanbul çıkışlı. İstanbul'daki Şampiyonlar Ligi finaline değinen belge, o dönemde MasterCard sponsorluğunda çıkan bir kitapçığın Türkiye'de nasıl tepki çektiğini anlatıyor.
ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nca 6 Ocak 2005 tarihli 'hizmete özel'' koduyla hazırlanan belgede, AB'nin 17 Aralık 2004'te aldığı, Türkiye ile 5 Ekim 2005'de tam üyelik müzakerelerini başlatma kararına atıfta bulunuluyor. 'Tepkisel Türk milliyetçiliği MasterCard'ı kapana kıstırdı' konu başlığıyla yazılan belgede 2005 yılında Milan ile Liverpool takımları arasında İstanbul'da oynanan Şampiyonlar Ligi final karşılaşmasının sponsorlarından, uluslararası kredi kartı şirketi MasterCard'ın, Türkiye hakkında hazırlattığı tanıtıcı broşürlerde, Türkiye ile Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hakkında hakaret içeren sözlerin yer almasına Türk halkının çok şiddetli tepki gösterdiğine dikkat çekildi. Mastercard'ın Türkiye masası yöneticisinin ölüm tehditleri aldığı ve bunun üzerine MasterCard'ın Türkiye'deki bürosunu kısa süre kapatmak zorunda kaldığı belirtildi.

Siber Ordu kuruldu
İlk büyük siber-savaş, devletler arasında değil, devletle sivil toplum arasında gerçekleşiyor. WikiLeaks'e yönelik devlet ve firma saldırılarına karşı oluşan siber-savunma ve misilleme grupları 'ordu'ya dönüştü. Siber saldırılara katılmak isteyenler için dağıtılan LOIC isimli 'botnet iştirak' yazılımını birkaç saatte 31 bin kişi indirdi. Anonim Ordusu'na katılımın birkaç günde 200 bini bulabileceği iddia ediliyor.

V'nin maskesini takıyorlar
Anonim grubunun üyeleri kimliğini gizli tutuyor. Sokak eylemlerinde 'V for Vendetta' filminde V olarak bilinen karakterin maskesini takıyor. Filmde V, geleceğin totaliter rejimle yönetilen İngilteresi'nde korkuyla sindirilmiş halkına egemenliği geri verebilmek için şiddete başvuran birisi. ABD'de Scientology Tarikatı karşıtı eylemleriyle tanınıyorlar. Anonymous klasik bir örgüt gibi işlemiyor. Herhangi bir lider ya da hiyerarşi yok. Önceden birbiriyle organik bağı olmayan demokrasi ve ifade özgürlüğü yanlısı hackerların kurduğu Anonymous, düşünce özgürlüğü ve demokrasi talebiyle bir manifesto da yayınladı ve baskıcı odaklara siber saldırı için herkesin kullanabileceği sözkonusu yazılımı internete yükledi.

WikiLeaks ve Assange için intikam operasyonu
ANONİM'İN MANİFESTOSU
l PayPal düşmanımızdır. Bu şirketi boykot etmeliyiz.
l WikiLeaks'de yayımlanan belgeleri yayın.
l Julian'a Times Dergisi'nin düzenlediği 2010 Yılın İnsanı anketinde oy vermeye devam edin.
l Üyesi olduğunuz bütün sosyal paylaşım sitelerinde konuyu güncel tutmaya özen gösterin.
l İletişme geçebileceğiniz herhangi bir bürokrata konuya dair bir şikayet gönderin.
l Sizin ülkeniz ve bölgenizle ilgili olan WikiLeaks'deki önemli dokümanların çıktısını alıp sokaklarda, otobüs duraklarında, tren garlarında dağıtın. Yaratıcı olun ve insanların ilgisini belgelere çekmeye çalışın. Yapabiliyorsanız WikiLeaks'in web sitesinin graffitisini duvarlara yapın.
l Protesto Edin! Gönderebildiğiniz kadar çok dilekçe gönderin. Aktif olun!

Haber365..