Son yıllarda faaliyetleri artan yanardağlar, 2010 yılında da büyük can ve mal kayıplarına neden oldular.
2010 yanardağların yılı oldu. Son yıllarda etkinlikleri artan yanardağlar, 2010 yılında yüzlerce kişinin ölmesine, yüz binlerce kişinin yaşadığı yerleri terk etmesine ve milyarlarca liralık maddi zarara neden oldu.

Bu yıl etkinleşen yanardağlar zincirine son olarak Hint Okyanusu’nda Reunion Adası’ndaki Piton de la Fournaise eklendi.

PITON DE LA FOURNAISE
Bu yıl faaliyette geçen yanardağlara dün Hint Okyanusu’nda Reunion Adası’ndaki dünyanın en aktif volkanlarından biri olan Piton de la Fournaise dahil oldu. Reunion Adası valiliğince yapılan açıklamada, 2500 metre yüksekliğindeki volkanın sabaha karşı harekete geçtiği belirtildi. Son olarak ekim ayında faaliyete geçen Piton de la Fournaise Volkanı, yılda ortalama 2 veya 3 kere lav püskürtüyor. Volkanın lav püskürtmesi birkaç saat veya birkaç ay sürebiliyor.

UNGURAHUA
Ekvador’un iç kesiminde bulunan ve Ekvador dilinde “Ateş Boğazı” anlamına gelen Tungurahua Yanardağı, bu yıl hiç susmadı ve değişik aralıklarla faaliyete geçti. Son olarak geçen hafta gaz, kaya ve volkanik kül püskürtmeye başladı. Yanardağın çevresinde 8 kilometrelik bir çap içersinde yaşayanlar tahliye edildi.

MERAPİ
Endonezya’da geçen ay, dört yıl aradan sonra yeniden faaliyete geçen Merapi Yanardağı, 324 kişinin hayatını kaybetmesine, binlerce kişinin tahliye edilmesine neden oldu. Bölge halkının kaçarken arkalarında bıraktığı binlerce büyükbaş ve küçükbaş çiftlik hayvanı, küller altında kalarak telef oldu. Merapi kurbanlarının küller altındaki görünümleri, MS 79 yılında İtalya’nın Pompei kentinde yaşanan felaketi anımsattı. Napoli’nin güneyindeki Pompei kenti, Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu 6-7 metre derine gömülmüş ve 200 bini aşkın kişi hayatını kaybetmişti.

EYJAFJALLAJÖKULL
Bu yıl en büyük maddi yıkımı, İzlanda’daki Eyjafjallajökull Yanardağı meydana getirdi. Eyjafjallajökull’ün atmosferde binlece metre yükseğe çıkan ve rüzgârlara yayılan kül bulutu, hava trafiğini felç etti. 17 ülkenin hava sahası günlerce kapandı. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere yüz binlerce insan, havaalanlarında mahsur kaldı.

GALERAS
Kolombiya’daki Galeras Yanardağı, geçen ocak ayında patladı ve 8 bin kişi bölgeden tahliye edildi. Yine geçen ocak ayı içide Kongo’daki Nyamulagira Yanardağı da aktifleşti.

MAYON
Filipinler’deki Mayon Yanardağı da geçtiğimiz yıl aralık ayında faaliyete geçmiş ve on binlerce kişinin bölgeden tahliye edilmesine sebep olmuştu.

1500 AKTİF YANARDAĞ

Dünyada 1500 civarında aktif volkan bulunuyor. Bunların 100 kadarı, Pasifik Okyanusu’nun çevresinde “Ateş Çemberi” adı verilen bölgede yer alıyor. İkinci önemli volkan bölgesi ise Türkiye’nin de içinde bulunduğu AlpHimalaya kuşağı. Dünyanın üçüncü önemli volkan bölgesi de Pasifik Okyanusu’nun ortasında bulunuyor. “Ateş Çemberi” denilen aktif bölge içinde yer alan Karayipler’de Ağustos 1997’de La Soufriere Yanardağı’nın faaliyete geçmesi sonucu, İngiliz sömürgesi Montserrat’nın başkenti Plymouth tarihe karışmştı. La Soufriere, günümüzde hâlâ aktif.


ENDONEZYA POMPEİ GİBİ

Kasım ayında patlayan Endonezya’daki Merapi Yanardağı, evini terk etmekte kararsız kalan birçok köylüyü hazırlıksız yakaladı. Merapi, 324 can alırken birlerce çiftlik hayvanı küller altında kaldı.

GAZETE HABERTÜRK