Son bağımsız devlet Kosova'da ilk seçim
Haber ve Fotoğraf: Mehmet Ali Poyraz

Kosova halkı bağımsızlığın ardından ilk hükümet seçimlerini yapmak için sandık başına gidiyor. Eski hükümetin fes edilmesinin ardından seçim için verilen 45 günlük süre bu gün doluyor. Dünyanın bağımsızlığını ilan eden son ülke olan Kosova'da 1 milyon 600 bin seçmene rağmen 29 parti seçime katılıyor.Devlet Başkanının yanı sıra 120 sandalyeli Kosova meclisinin şekilleneceği seçimlere 29 Parti katılıyor. Kosova'da Sırplar, Türkler, Boşnaklar ve Romanlar azınlık sayıldığı için mecliste belirli oranlarla temsil ediliyor. Seçimlerde 100 sandalye için Arnavut partiler yarışırken kalan 20 sandalye ile azınlık partileri yarışacak. Seçimlerde her partiye belirli bir sandalye sayısı veriliyor ancak alınacak oy oranına göre belirli bir sayıya kadar vekil çıkarailiyor. Türklere verilen sandalye sayısı ise 2. Kosovalı Türkler kaç oy alırsa alsın mecliste iki millet vekili ile temsil edilecek ancak yüksek oy oranına göre 4 vekil çıkrabilecek. bundan sonra yapılacak seçimlerde de 4 vekil hakkı elde etmiş olacak.
Seçimlerde alınacak oy oranının sonraki yıllarda yapılacak seçimlerdeki temsil oranına da yansıyacak olması Türkiye'de yaşayan Kosova Türklerini de harekete geçirdi. Çoğunluğu Bursanın Osmangazi İlçesinde yaşayan çifte pasaportu olan Kosovalılar otobüslerle ve beş uçakla oy kullanmaya geldi.
Kosova seçimlerinin favorileri ise liderliğini Haşim Tachi'nin yaptığı PDK ile İsa Mustafa liderliğindeki LDK. Seçimlerde hiç bir partinin tek başına iktidara gelmesi beklenmiyor. Koalisyon hükümeti ile ülkenin yönetilmeye devam edeceği düşünülüyor. Arnavut partileri seçim kampanyalarında emekli ücretleirnde yüzde artış, Kosova'nın dünyada tanılırlığını arttırarak AB üyeliği girmesi, ekonomik imkanları arttırma gibi vaatlerde bulunuyor. KDTP lideri Mahir Yağcılara göre Türkiye Kosova için çok önemli bir ülke ve seçimi kazanan parti Türkiye ilişkilere aynı şekilde devam edecek.

zaman