İngilizler ayaklandı, halk devleri vurgun yapmakla suçladı
İngiltere’de benzinin litresi, 1.22 sterlinden satılarak rekor kırdı. Benzinin İngiltere’de rekor satış fiyatılarıyla ilgili suçlanan petrol şirketleri ise bu suçlamaları inkâr ediyor. Şirketler ise suçlu olarak akaryakıtın toptan satışlarındaki yüksek fiyatları gösteriyor.Mail Online’ın haberine göre galon başına düşen fiyat 5.53 sterlin olurken, ortalama bir ailenin arabasının deposu 60.88 sterlin doluyor. Bu fiyatların yeni yılda, KDV’deki yüzde 2.5’lik artışın ardından daha da yükselmesi bekleniyor. 2010 başında benzinin litresi ortalama 109.88 peniye satılırken (100 peni 1 sterline eşit), sonraki dönemlerde litre başına 11.88 peni artış gerçekleşti. Yani İngililtere’de sürücüler benzin fiyatlarındaki artışın ardından, depolarını doldurmak için 5.94 sterlin fazla ödüyor.

Arap şeyhleri tatilde çılgınca para saçıyor
Her ne kadar yaşanan ekonomik krizde Dubai gibi bazı Arap emirlikleri sıkıntıya düşmüş gözükseler de, petrol zengini Araplar tatillerinde adeta para saçıyor. İngiliz Daily Mail Gazetesi’nin haberine göre, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Dubai ve Abu Dabi’den milyarderler lüks arabalarını da özel jet uçaklarına yükleyerek Londra’ya doğru yola çıkıyor. Haberde, Londra’da tatil yapan bu ailelerin sayısının 1-2 bin arasında olduğuna yer verilirken, sadece geçen yaz bu ailelerin 250 milyon sterlin harcama yaptıkları belirtiliyor. Londra’nın en lüks kuyumcularından biri, “Londra’ya gelip bir defada 20 milyon sterlin harcayan Arap aileleri olduğunu biliyorum" diye konuşuyor

ABD’de galon fiyatı 2 haftada 10 sent arttı
ABD’de ise petrolün galon satış fiyatı geçen hafta 2 sent artarak 3 dolara kadar çıktı. Önceki haftaya göre ise 10 sent arttı. 10 sentlik artış fazla değil gibi görünse de, araç sahiplerinin cebinden artık 40 dolar daha fazla çıkıyor. Petrol fiyatı ise varil başına 90 doları buldu. ABD’de yükselen fiyatlar FED’in ekonomiyi canlandırmak için tahvil alma planları, Çin’deki rafineri üretiminin artması, Avrupa ve Asya’da soğuk geçen kış gibi nedenlerle petrol stoklarının aşağı çekilmesine bağlanıyor.


GAZETE HABERTURK-