Kitap okumayanları, kitap okuyup kınadılar
29 Nisan 2007 Pazar 16:20 Türkiye genelinde 25 ilde "Toplum Gönüllüleri Vakfı" tarafından kitap okumayanları protesto etmek ve okumaya teşvik etmek için yapılan eylemin Adana ayağını 25 gönüllü üniversiteli gerçekleştirdi.
Saat 14.00 sıralarında Abidin Dino Parkı önünde toplanan 25 öğrenci, okumayan bir toplum olan Türkiye'yi eleştirmek için yaklaşık 25 derece sıcağın altında kitap okumaya başladı. Öğrenciler kitap okuyarak bir taraftan topluma örnek olurken diğer taraftan kaldırımdan geçen vatandaşları da okumaya davet etti. Kimi vatandaşlar okuma davetini geri çevirmeyerek kitap okumaya başladı.
"Kitap Okuyoruz" eylemini yapan öğrenciler adına konuşan Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisi 4. sınıf öğrencisi Doğuhan Keser, üniversiteli gençlerin kendi sosyal sorumluluk projeleri ile topluma katkıda bulunmaları gerektiğini söyledi. Keser, Türkiye'nin dört bir tarafından gelen gönüllü temsilcilerin toplum için daha iyi ne yapabilirizi düşündüğünü belirterek, "Bu gönüllü temsilciler toplumun kanayan yarası olan "okuma" sorununa el atmayı düşünmüştür. Bu sene ikincisini
düzenlediğimiz 'Kitap Okuyoruz' eylemiyle amacımız kitap okumanın önemine dikkat çekerek daha fazla okuyan bir toplum oluşturmaktır" dedi.
Keser, bugün Türkiye'de 25 ilde yaklaşık 2 bin kişinin kitap okuma eylemi yaparak toplumu bir kez daha kitap okuma konusunda düşündürmeye ve okuma alışkanlığı edindirmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.
Vatandaşlar ise kitap okuma eylemine olumlu bakarak, bu eylemin isabet olduğunu kaydetti.
FATİH KEÇE -İHA