Çaresiz kalan polis 180 fotoğrafı yayınladı

Amerikan polisi tarafından dün yayınlanan 180 fotoğraftaki kadının 'Grim Sleeper' lakaplı seri katilin kurbanı olduğu sanılıyor.

Kadının fotoğrafları şu an için en az 10 kadını öldürmekle suçlanan 57 yaşındaki Lonnie Franklin'in Los Angeles'taki evinde bulundu.
Polis, çoğu cinsel ilişki sırasında çekildiği sanılan fotoğrafların yayınlanmasıyla daha fazla kurbana ulaşabilmeyi umuyor. Dedektifler fotoğraflardaki kadınların kimliğini bilmiyor ve halktan yardım bekliyorlar.
Los Angeles Polis Şefi Charlie Beck, "Bu insanlar şüpheli değil. Onların kurban olup olmadıklarını bile bilmiyoruz. Tüm kurbanların kimliğini tespit edebilecek kadar şanslı ve iyi olduğumuza inanmıyoruz. Halkın yardımına ihtiyacımız var" diye konuştu.
Polis, fotoğrafların tamamının sadece yüzleri gösterecek şekilde kesildiğini, eski fotoğraflar olduğunu ve bazı kadınların eğer yaşıyorlarsa şu anda yaşlı olmaları gerektiğini belirtiyor.
Gazeteport'un haberine göre; Temmuz'da tutuklanan Franklin'in evinde ayrıca yüzlerce saatlik video kayıtları da bulundu. Fotoğraflarda 160 farklı kadın görülüyor, bazıları birden fazla kez görüntülenmiş. Hepsi siyah ve bazıları çok genç ve bazıları 60'larında. Bazıları gülüyor, bazıları ise bilincini yitirmiş görünüyor.
Çoğu yarı çıplak ya da çıplak olarak çekilmiş bu fotoğraflar 1000'den fazla fotoğrafın arasında yer alıyor.
Franklin 1985 ve 1988 arasında ve 2002 ve 2007 arasında on kadının öldürüldüğü cinayetleri işlediği suçlamasını reddetti.
Cinayetlerdeki 14 yıllık aralık, katile 'Grim Sleeper' takma adının verilmesine neden oldu. Bir yetkili, bu aralığın Franklin'in bir sakatlık geçirdiği döneme denk geldiğini söylüyor.
Polis, 30 kadar eski dosyayı yeniden açtıklarını ve bunların emekli bir araba tamircisi olan Franklin ile bağlantılı olabileceğini belirtiyor.

Polis şimdiye kadar fotoğraflardaki kayıp kadınların aile ve arkadaşlarından 75 telefon aldı ve daha fazla kurban olabileceğini düşünüyor.
Polisler, katilin elinden kurtulduğu sanılan Enietra Washignton ile kurbanların ailelerinden yayınlamadan önce fotoğraflara bakmalarını istedi.
Ayrıca Franklin'in evinde bulunan bilezikler, küpeler, yüzükler ve kolyeler de ailelere gösterildi.
Franklin'in temmuzda tutuklanması 11 kadının ölümüne dair 25 yıllık bir soruşturmayı sona erdirmişti.

Franklin, oğlundan alınan örneğin, kurbanlarda bulunan DNA örneğine benzemesinin anlaşılmasını sağlayan yeni bir adli tıp yöntemiyle tutuklandı.
Bazıları fahişe olan kadınların tamamı dışarıda, genelde dar yollara atılmış halde bulundu. Vurulmuş ya da boğulmuşlardı veya her ikisinin izini taşıyorlardı. Ayrıca kadınlara genelde tecavüz edilmişti.
Tek erkek kurban katilin kimliğini ortaya çıkardıktan sonra 1987'de başından vurularak öldürülen Thomas Steele adlı kişi.
Katilin elinden kurtulmayı başaran tek kadın olduğu sanılan Washington, polise turuncu renkte Pinto model arabasıyla bir adamın Kasım 1988'de kendisini aldığını anlattı. Adam göğsünden vurduğu kadına tecavüz etti ve Polaroid kamerayla fotoğrafını çekti, daha sonra da arabadan attı.
Washington, "Gözümü açmama neden olan buydu. Fotoğraf flaşını hatırlıyorum. Fotoğraftakilerin bazıları arabasında çekilmiş ve kadınların gözleri kapalı. Bana sorarsanız onlar ölü gibi görünüyor" dedi.
Polis, "Bazı insanlar bu fotoğrafları gazetede yayınladığımız için rahatsız olacaklar. Ama bunu yapmak zorundayız. Fotoğrafları çeken bizler değiliz" diyor.
Franklin'in ön duruşması 31 Ocak'ta yahılacak ve uzun yıllar sürecek gibi görünüyor. Dava sürecinde tutuklu kalacak.

(habertürk)