Avrupa'da bir ilk


Avrupa'da ilk kez Belçika'da hazırlanan yerli dildeki İslam ders kitapları, Almanya ve Fransa gibi farklı ülkelere de örnek teşkil etti.

Brüksel'de faaliyet gösteren Avrupa Dini ve Sosyal Bilimler Araştırma Merkezi (ADSAM)'ın ilk çalışmasıDiyanetİşleri Başkanlığın isteği doğrultusunda Hollandaca İslam ders kitabı hazırlamak oldu. Yaklaşık 18 ay süren çalışma neticesinde Flaman Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda İslam derslerinde kullanılacak 12 ders ve 8 alıştırma kitabı olmak üzere toplam 20kitaphazırlandı. Her biri 150 ila 250 sayfadan oluşan ve ilkokul 1. sınıftan lise son sınıf öğrencilerine kadar herkesin yararlanabileceği bu kitaplar Belçika İslam Temsil Kurumu ve ona bağlı müfettişler tarafından da onaylandı.

Brüksel Dinişleri Müşaviri ve Brüksel Diyanet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Halife Keskin'in öncülüğünde hazırlanan Flamanca İslam ders kitaplarından sonra diğer bir resmi dil olan Fransızca versiyonun çalışmalarına da başlandığı öğrenildi. Prof. Dr. Halife Keskin, 20 adet kitabın hazırlanmasında emeği geçen komisyon üyeleriyle Brüksel'de bir araya geldi. Emeği geçenlere teşekkür eden Keskin, 35 yıldır dağınık şekilde verilen İslam derslerinin bundan böyle düzene gireceğine dikkat çekti. Prof. Keskin, "Avrupa'da İslam derslerinde kullanılan belli bir materyal yoktu. Biz bu eksikliği tespit ettik. Başkanlığımız da bize Flamanca din dersi kitapların hazırlanması talimatını verdi. 18 aylık bir çalışma neticesinde 13 arkadaşımızla neticeye ulaştık. Bugün 20 adet eğitim kitabı hazırlandı ve basıldı. Hizmete sunulmuş oldu." dedi.

Belçika'da bazı öğretmenlerin kaynak yetersizliği nedeniyleinternetsitelerinden elde ettikleri ve çoğu zaman da doğru olmayan ya da eksik bilgilerle öğrencilerin karşısında çıktığını ifade eden Keskin, "Öğrencilerin kendi ellerinde materyal olmayınca da dersin verimli olması zorlaşıyordu. Yani kitabı olmayan bir dersin verimli olmasının imkânı yok. Biz bu eksikliği görerek 35 yılın hasretini bir anlamda bitirmiş olduk." şeklinde konuştu.

Flamanca İslam ders kitapları, Avrupa Dini ve Sosyal Bilimler Araştırma Merkezi Flaman Yayın Komisyonu tarafından hazırlandı. Bu çalışma tüm Avrupa için bir ilk olma özelliği taşıyor. Aynı dilin konuşuluyor olmasından dolayı Brüksel'de hazırlanan ders kitaplarına talip olan Hollanda'nın yanı sıraFransave Almanya'daki temsilciler de hazırlanan ders kitaplarının kendi dillerine tercümesi için girişimlerde bulunduğu kaydedildi.

Avrupa Dini ve Sosyal Bilimler Araştırma Merkezi (ADSAM), 11 Eylül saldırılarının ardından İslam ve Müslümanlar hakkında oluşturulan önyargı ve klişelere karşı İslam'ı doğru tanıtacak, Müslümanlarla ilgili bilimsel araştırmalar yapacak ve değişik platformlarda yüksek seviyede bunları takdim edecek bir düşünce kuruluşu olarak kuruldu. ADSAM; hukuk, Flamanca, Fransızca ve Din Eğitim Araştırma Komisyonu olmak üzere dört farklı komisyon olarak çalışmalarını yürütüyor.

4 Nisan 2010'da dönemin Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun Brüksel ziyareti sırasında resmen faaliyete geçen ADSAM'ın ilk somut çalışmasını Belçika'da Flaman Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda İslam derslerinde kullanılacak ders kitaplarını hazırlayarak yaptı. ADSAM, 'Akademik Çevreler ve Basında İslamofobi', 'Avrupa'da İslam'ın Serüveni', 'Belçika'da Yaşayan Müslümanların Aile ve Çocuk Meseleleri', 'İslamofobi Avrupa'da Yaşayan Türkleri Nasıl Etkiledi?' başlıklı çalışmaları da yayına hazırlıyor.
CİHAN