Gökçek'e Bükreş'in anahtarı verildi


Romanya'nın başkenti Bükreş'teki temaslarını sürdüren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e şehrin anahtarı hediye edildi.Melih Gökçek'e şehrin anahtarının verilmesi nedeniyle Bükreş Belediye'sinde bir tören düzenlendi. Türk- Romen kalabalık bir heyetin de hazır bulunduğu törende konuşan Bükreş Belediye Başkanı Sorin Oprescu, iki şehir arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Geçtiğimiz Ağustos ayında kendisinin Ankara'da Gökçek'in misafiri olduğunu ve unutulmaz bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirten Oprescu, Ankara'da özellikle çocuklar ve yaşlılar için geliştirilen sosyal tesislerden çok etkilendiğini ifade etti. "Ayrıca Ankara'nın yol ve altyapı yatırımları çok güzeldi. Bükreş belediyesi olarak Ankara'nın hem sosyal hem de altyapı yatırımları konusundaki tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Biz de en önemli sorun üst ve alt geçit problemleri. İnşaatlar çok uzun sürüyor. Altyapı geçitlerimiz iki senede bitiyor. İnşaatçılarımızın mantalitelerinin değiştirmeye çalışıyor, Ankara'daki gibi 3 ayda inşaatların bitirilmesini istiyoruz." diyen Sorin Oprescu, iki başkent arasında kültürel işbirliği imkanlarını da değerlendireceklerini, Bükreş'teki Türk toplumuna cami yapılması konusunda ellerinden gelen desteği vereceklerini vurguladı.

Davetine icabet ettiği için Gökçek'e teşekkür eden Oprescu, daha sonra kendisine Bükreş'in anahtarını hediye etti. Oprescu'ya anahtar için teşekkür eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, "Değerli dostumun Bükreş'in anahtarını vermesi nedeniyle bugün benim için bugün son derece anlamlı bir gün." dedi.

Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da güzel noktalara doğru gittiğini, bu ilişkilerin gelişmesinde belediyelerin çok önemli rol oynadığına inandığını vurgulayan Gökçek, şunları kaydetti,: "Değerli dostumu daha önce Ankara'da ağırlamıştım. Bükreş'te de kendisi bana çok güzel bir ev sahipliği yaptı. Bundan sonra çok daha yoğun ilişkilerimizin olacağına inanıyoruz. Biz Türkiye ve Ankara olarak her türlü kültürel ve ekonomi ilişkilerimizin gelişmesi için elimizden geleni yapacağız."

Törene, Türkiye'nin Bükreş Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu, Romanya Müftüsü Murat Yusuf, Romanya Ortodoks ve Katolik Din temsilcileri, Türk İşadamları Derneği Başkanı Ömer Süsli ile çok sayıda davetli katıldı.

cihan