Erdoğan’dan ABD’ye tasarı mektubu

''Tasarıyı engelleyin yoksa model ortaklığımız zedelenebilir''


Sözde Ermeni soykırımı tasarısı bugün ABD Kongresi’ne gelebilir. Başbakan Erdoğan tasarının engellenmesi için Obama’ya mektup gönderdi. Tasarının mimarı Meclis Başkanı Pelosi Türkiye’nin görüşme çağrılarını bile reddetti.


Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, uzun süredir bekleyen “Ermeni soykırımı tasarısı”nın gündemine alma girişimi üzerine ABD Başkanı Barack Obama’ya bir mektup gönderdi. Erdoğan, iki buçuk sayfalık mektubunda, “Bu tasarı, Temsilciler Meclisi gündemine alınması durumunda model ortaklığımızı zedeler” dedi. Edinilen bilgilere göre Erdoğan, mektubunda tasarının iki ülke ilişkilerini nasıl etkileyeceğini ayrıntılı olarak anlattı. Türk-Amerikan ilişkilerine zarar vereceğine ilişkin endişelerini de sıraladı. Başbakan, mektubunun sonuna doğru, “İki ülke arasındaki müttefiklik ve derin dostluk ilişkilerinin zedelenmemesini temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.
Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, mektuba ilişkin şu bilgiler verildi: “Sayın Başbakanımız mektubunda, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı’nın, ‘H. Res. 252’ sayılı karar tasarısının kabulü için Genel Kurul’a getirmeye çalıştığı yönündeki çabaların güçlü Türk-Amerikan ilişkilerine zarar vermesinden duyduğu endişeyi dile getirmiştir.”
TAZMİNAT SİTEMİ
Erdoğan, mektupta ABD Federal Temyiz Mahkemesi’nin, ‘1915 olaylarında ölen Ermenilerin mirasçılarına ödeme yapılması için sigorta şirketlerine dava açılabileceğine’ ilişkin karar nedeniyle sitemini de dile getirdi.
‘DEMOKLES’İN KILICI GİBİ’
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da “Biz artık bu tasarıların, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde Demokles’in kılıcı gibi, bu ilişkilerimizin üzerinde sallanmasına izin veremeyiz” diye konuştu.
ABD DIŞİŞLERİ TASARIYA MUHALEFET EDİYOR
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, “Tasarıya muhalefetimizi açıkça ortaya koymuştuk. Temsilciler Meclisi ile bu konuda temas halindeyiz” dedi. Bir yetkili de, tasarının gündeme alındığına dair ulaşan bilgi olmadığını söyledi.
Crowley, günlük basın toplantısında konuyla ilgili bir soru üzerine, ''Tasarıya muhalefetimizi açıkça ortaya koymuştuk. Bu konuda Temsilciler Meclisi ile temas halindeyiz'' dedi.
Sözcü Crowley, ''ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, tasarının gündeme getirilmemesini söylemek için Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ya da Meclis'teki diğer yetkililerle görüşüp görüşmediğine'' dair bir soruyu da, ''(Teması kuranın) Dışişleri Bakanı Clinton olup olmadığını söyleyemem, ancak Temsilciler Meclisi ile temas halindeyiz'' şeklinde yanıtladı.
ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili de, Ermeni tasarısı konusunda tutarlı bir tutuma sahip olduklarını ve bu görüşlerini değiştirmediklerini söyledi.
Temsilciler Meclisi yetkilileriyle temaslarında, tasarının Meclis gündemine getirilip getirilmeyeceğine dair izlenimleriyle ilgili bilgi vermeyen yetkili, ''Şunu çok net ifade etmek isterim ki, şu anda tasarının oylanması için gündeme alındığına dair bize ulaşmış bir bilgi yok. Kongre'nin çalışma süresi hala devam ediyor ve tabii ki Kongre ne yapmayı seçerse, onu yapabilir. Ancak tasarıya muhalefetimiz net'' diye konuştu.(habertürk)