''AB'nin Türkiye'den üye olmasını istemesi lazım''

Suriye Devlet Başkanı, AB ülkelerinin Türkiye'den AB'ye girmesini istemesi gerektiğini belirtti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Alman Bild gazetesine verdiği demecinde, Türkiye'nin AB'ye üye olup olmaması gerektiğiyle ilgili bir soruya karşılık, "AB'nin, bir Hristiyan kulübü olmaması için bir Müslüman ülke olarak Türkiye'den AB'ye üye olmasını istemesi lazım. Her zaman açıklıktan ve farklı kültürler arasındaki diyalogdan söz ediyorsunuz. Ancak kendinizi dışlar ve sadece tek bir kültür ve tek toplum düzenine yönelirseniz diyalog sürdüremezsiniz" yanıtını verdi.

Batı'nın Türkiye'den uzaklaşmaya başladığını, ancak Türkiye'nin son 3 yılda bölgede üstlendiği rolün çok önemli olduğunu savunan Esad, Türkiye'nin karmaşık bir bölgede belirli bir denge unsuru yarattığını ifade etti.

Özellikle 11 Eylül saldırılarından ve Irak ile Afganistan'ın "işgalinden" sonra hiç kimsenin Türkiye ile Suriye ve İran arasındaki ilişkilerin kötüleşmesini istemeyeceğini ifade eden Esad, ilişkilerin kötüleşmesinin doğuracağı kötü sonuçlara dikkati çekti.

Esad ayrıca, "terör tehdidinin 11 Eylül saldırılarından sonra günümüzde çok daha kötü olduğunu, birçok İslam ülkesinde radikal akımların olduğuna" işaret etti.


(habertürk)