ABD, Pakistan’a karadan girecek

ABD’li üst düzey komutanlar, İslamabad yönetiminin Taliban ve El Kaide militanlarıyla mücadelede yetersiz kalması nedeniyle, Pakistan’a yönelik kara operasyonlarına ağırlık verilmesini önerdi
ABD yönetimi, terörle mücadele kapsamında Pakistan’da yürüttüğü operasyonların kapsamını genişletmeyi planlıyor. New York Times Gazetesi’nin haberine göre Amerikan ordusundan bir grup üst düzey yetkili, özel operasyon birliklerinin, Pakistan’ın Afganistan sınırına yakın olan aşiretler bölgesinde kara harekâtları düzenlemesini önerdi.
Gazete, önerinin halen Beyaz Saray tarafından değerlendirildiğini belirtirken, İslamabad yönetiminin plana büyük tepki göstereceğini savundu. Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), ABD Başkanı Barack Obama’nın onayıyla son aylarda Pakistan’da El Kaide ve Taliban militanlarının saklandığı bölgelerde insansız hava araçlarıyla çok sayıda saldırı düzenlemişti. Pakistanlı yetkililer, kendilerinden onay alınmadan gerçekleştirilen bu saldırılara, sivil halkın zarar görmesi nedeniyle karşı çıkıyor.
ÇEKİLME STRATEJİSİ
Askeri uzmanlar, ABD’nin Afganistan’dan çekilme tarihi yaklaştıkça, bölgede güvenliği sağlamak amacıyla, Pakistan’da saklanan militanlara yönelik operasyonları hızlandırmaya çalıştığı yorumunda bulunuyor.
İSLAMABAD TEPKİLİ
Pakistan’ın Washington Büyükelçisi Hüseyin Hakkani, “Yabancı ülke askerlerinin Pakistan topraklarında operasyon yapmasına asla izin vermeyeceklerini’’ söyledi. Afganistan sınırındaki geniş bir hatta varlık gösteren Taliban ve El Kaide militanlarının ABD ve Pakistan’ın ortak düşmanı olduğunu belirten Hakkani, Pakistan’ın kendi topraklarındaki teröristlerle savaşacak gücü ve imkânı olduğunu dile getirdi.
Balistik füze başarıyla denendi
Pakistan, orta menzilli Ghauri Hataf-V balistik füzesini başarıyla denedi. Pakistan Ordusu Basın Bilgilendirme Merkezi’nden (ISPR) yapılan açıklamada, bin 300 kilometre menzilli füzenin her türlü başlık taşıma kapasitesine sahip olduğu bildirildi. ISPR, Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari ve Başbakan Yusuf Rıza Gilani’nin, füze denemesini başarıyla gerçekleştiren orduyu kutladığını belirtti.


(habertürk)