Genelkurmay'ın sert açıklamasının ardından, Diyanet İşleri Başkanlığı, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleriyle ilgili teşkilatlarını uyardı. Açıklamada 2 etkinliğe dikkat çekildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı'nca yapılan basın açıklamasında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hizmet alanlarına giren bazı konulara doğrudan veya dolaylı atıflarda bulunulduğu belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Kutlu Doğum Haftası'nın amacına uygun olarak kutlanması, amacı dışına taşmaması için gerekli önlemlerin alınması için, yurtiçi ve yurtdışındaki teşkilatımıza talimat gönderilmiştir" denildi.

Açıklamada, "Ankara'daki Kuran yarışması teşebbüsü ile Şanlıurfa'daki etkinliğin başkanlığımızın başlattığı ve koordine ettiği bu yılki Kutlu Doğum faaliyeti ile uzaktan ve yakından hiçbir ilgisi bulunmamaktadır" ifadesi yer aldı.

Diyanet, Genelkurmay'ın örnek gösterdiği etkinliklerle ilgili şu bilgiyi verdi:

"Denizli İl Müftülüğü tarafından yapılan programın herhangi bir siyasi parti ile birlikte yapılmadığı, etkinlikteki piyeste rol alan ve ilahiler okuyan koronun başkanlığa bağlı yaz Kuran kursunda öğrenim görmüş öğrenciler olduğu anlaşılmıştır. Nikfer beldesindeki etkinlik ise Kutlu Doğum çerçevesinde yapılan bir program değildir" ifadesine yer verildi.

cnn