Türkiyede bir gemi şirketine tazminat ödememek için Türk yargısına Alman güvenlik şirketi Prevent üzerinden rüşvet ödemekle suçlanan Nordbank'tan şok açıklama...

Türkiye’de bir gemi şirketine tazminat ödememek için Türk yargısına Alman güvenlik şirketi Prevent üzerinden rüşvet ödemekle suçlanan Nordbank, bu şirkete iş vermekten pişman olduklarını açıkladı.

Nordbank Denetleme Kurulu Başkanı Hilmar Kopper, Spiegel dergisine verdiği demeçte her taşın altından Prevent şirketinin çıktığını, bu şirkete iş vermelerinin yanlış olduğunu söyledi.

Sakandal ağındaki örümcek

Prevent şirketine birçok güvenlik işi verdiklerini belirten Kopper, “Bu şirketi uzun zamandır tanıyordum ve güvenilir buluyordum. Fakat bu şirkete iş vermemezin yanlış olduğunu şimdi gördüm. Prevent şirketi skandal ağındaki örümcek gibi” dedi. Nordbank, 2009 yılında Türkiye’de kendilerine karşı açılan tazminat davasını halletmeleri için Prevent şirketine 7 milyon Euro’luk iş vermişti. Ancak daha sonra Prevent’in Türkiye’de davanın Nordbank lehine sonuçlanması için rüşvet dağıttıları yönünde bir skandal patlamıştı.

Rüşvet vermekle suçlanıyor

Ancak Nordbank yetkilileri, yönetim kurulunun Prevent’e ödenen 7 milyon Euro ile Türkiye’de yargıçlara rüşvet verilmesi yönünde bir kararı bulunmadığını vurgulamıştı. Özel bir güvenlik şirketi olan Prevent’in Nordbank ile rüşvet ilişkisi denetleme şirketi KPMG’nin Nordbank’ın defterlerinde Prevent’e ödenmiş 3.5 milyon Euro’luk başarı primi ifadesini bulması üzerine ortaya çıkmıştı.

Başka suçlamalar da var

Prevent üzerine uzun bir araştırma yapan Stern dergisi ise bu şirketin bazı bürolara dinleme cihazları yerleştirdiğini, bazı ünlülerin hoş olmayan fotoğraflarını basına sızmaktan kurtarıp satın aldığını belirtti. Ünlü modacı Joop’un kızı Jette Joop’un çıplak fotoğraflarını ele geçiren Joop eski şoförlerinden birinin Joop’un kızına şantaj yaptığı, devreye giren Prevent şirketinin bu fotoğrafları şoförden satın alarak, basına sızmaktan kurtardığı belirtildi.


HT