Liderlerden 'kardeşim' jesti!


Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirve Toplantısı'nda konuşan liderler sıcak mesajlar verdi.

Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirve Toplantısı'nda konuşan liderler, ülkeler arasındaki kardeşlik bağlarına vurgu yaparak, birbirlerine 'kardeşim' diye seslendi.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirve Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den sonra kısa bir konuşma yaptı.

Konuşmasında hem Cumhurbaşkanı Gül'e hem dePakistanCumhurbaşkanı Asif Ali Zardari'ye kardeşim diye hitap eden Karzai, Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirve Toplantısı beşincisinin yapıldığını belirtti.

Toplantılarla her üç ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da geliştiğini belirten Afgan lider, toplantılar sayesinde ülkelerin bir birini daha iyi anlamaya zemin oluştuğunu da ifade etti. Hamid Kazai, kısa konuşmasının sonunda, Cumhurbaşkanı Gül'ün söylenebilecekleri ifade ettiğini belirterek, "Şimdide sözü kardeşim Zardari'ye vermek istiyorum." dedi.

TÜRK HALKINA SEL FELAKETİNE YARIM TEŞEKKÜRÜ

Pakistan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zardari de, konuşmasının başında hem Gül, hem de Karzai'ye 'ekselansları ve kardeşim' diye hitap ederek, Cumhurbaşkanı Gül'e zirveye ev sahipliği yapmasından dolayı teşekkür etti.

Zardari, ayrıca konuşmasında, Türk halkına sel felaketi yaşayan Pakistan halkına yaptıkları yardımlardan dolayı derin ve içten teşekkürlerini ileterek, halkının selamını getirdiğini söyledi. Zardari, Türk halkının kendi milletine gösterdiği saygı ve sevgiden dolayı teşekkür ederek, "Bunu karşılığında biz de halk olarak sizi seviyoruz." ifadelerini kullandı.

Zardari, "Yarın Asya'nın yüzyılı olacak. Asya'nın yüzyılı temelden başlamalı, biz bu bölgenin üç cumhurbaşkanı olarak üzerimize düşeni yapacağız." şeklinde konuştu.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ise, "Hakikaten de burada bulunmak bizim için onur ve zevk. Bu fırsatı kullanarak Afgan halkı olarak şükranlarımı iletiyorum. Çok nazik cömertçe bize kapılarınızı açtınız. Daha önceki zirvelerde önemli başarılar kat ettik. Çok daha güzel net derinden arkadaşlık bağları kurmamız oldu geleceğimiz açısından önemli. Konuştuğunuz her şeyin altına imzamı atarım." ifadelerini kullandı.

CİHAN