Avrupa'da kar ulaşımı olumsuz etkiliyor

Hollanda'da Eindhoven ve Maastricht Aachen havaalanları ulaşıma kapandı.

Eindhoven ve Maastricht Aachen havaalanları yoğun kar yağışı ve rüzgardan dolayı uçuşlara tamamen kapatılırken, bu alanlara inecek uçakların Schiphol Havaalanına yönlendirildiği belirtildi.

Havaalanı yetkilileri, yolculara, alana gelmeden önce havayolu şirketleriyle iletişime geçmeleri çağrısında bulunuldu. İki havaalanın ne zaman ulaşıma açılacağı konusunda bilgi verilmedi.

Olumsuz hava koşulları kara ulaşımınında da aksaklıklara yol açıyor. Ulaşım ve Su İdaresi Genel Müdürlüğü, Eindhoven ve çevresindeki bazı karayollarının ulaşıma kapatıldığını duyurdu. Ülkenin diğer kesimlerindeki karayollarında ise aşırı buzlanmadan dolayı azami hız sınırı saatte 50 kilometreye düşürüldü.
KAR, HAVA TRAFİĞİNDE AKSAMALARA YOL AÇIYOR

İrlanda'da hafta sonundan beri etkisini sürdüren yoğun kar yağışı, hava trafiğinde aksamalara yol açıyor.
Fransa'nın başkenti Paris’teki Charles de Gaulle havaalanında dünkü uçuşların yarısı, uçaklar için kullanılan buz çözücü sıvının tükenmesi nedeniyle yapılamadı. Bu kış üçüncü büyük kar yağışıyla baş etmeye çalışan Fransız yetkililer, Charles de Gaulle havaalanına buz çözücü sıvı takviyesi yapılmakta olduğunu ancak yeni sevkiyatın Pazartesi gününden önce Paris'e ulaşmasının beklenmediğini açıkladı.
AFP haber ajansının bildirdiğine göre, Charles de Gaulle havaalanında uçuş trafiği bugün itibarıyla normale dönmeye başladı. Ancak dün yaklaşık 400 uçuşun iptal edilmesinden ötürü binlerce yolcu geceyi havalimanında geçirmek zorunda kaldı.
Belçika'da ağır kış koşulları nedeniyle, sürücülere evden çıkmama tavsiyesi yapıldı. Brüksel'in Charleroi havaalanında da uçak yolcuları dün gece mahsur kaldı. Uçuşların küçük bölümü yapılabildi. Brüksel havaalanından yapılan uçuşlarda da iptaller olurken, başkent ile diğer bölgelerde otobüs seferleri yapılamadı.
Almanya'da da Noel yoğunluğu ve buzlu yollar nedeniyle çok sayıda kaza oldu. Almanya'nın batısında, Kuzey Ren-Vestfalya bölgesinin bazı kesimlerinde trafik tamamen felç olurken, Berlin-Hanover demiryolu, üst enerji hatlarının donması nedeniyle çalışamaz hale geldi.
İtalya'da Venedik kentinin bazı kesimlerinde şiddetli yağış sellere yol açtı. Venedik lagününde su düzeyi olağanüstü yüksekliğe çıktı ve San Marco meydanı sular altında kaldı. Venedik'in batısındaki Vicenza kentinde nehir sularının yükselmesi yüzünden, insanlar evlerinden tahliye edildi.


(habertürk)