"Bir -iki çocuk milletin yok oluşudur''

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev gibi Başbakan Erdoğan'ın izinden gitti


İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "bir ya da iki çocuğun yeterli olacağı" düşüncesinin bir milletin yok oluşu anlamına geldiğini belirtti.
Devlet televizyonunun haberine göre, Ahmedinejad, çocuk sayısı ve aile kurumunun önemine ilişkin yaptığı açıklamada, "Bir ya da iki çocuk yeterli sloganı, bir milletin varlığını sürdürmesi değil, onun yok oluşu demektir" ifadesini kullandı.
Birçok bilimadamı ve seçkin insanın çok çocuklu aileden geldiğini anlatan Ahmedinejad, kalabalık ailede çocukların yeteneklerini geliştirme imkanı bulduklarını kaydetti.
"Çok çocuğun eğitilip terbiye edilemeyeceği" düşüncesini doğru bulmadıklarını belirten Ahmedinejad, ''Ailenin en önemli görevi gelecek nesli terbiye etmektir'' açıklamasında bulundu.
"Aileler beş ya da altı çocuk sahibi olsun demiyoruz" ifadesini kullanan Ahmedinejad, çocuk sayısında İslami ve milli değerlerin dikkate alınmasını istedi.
Ahmedinejad, adalet isteyen ve birbirine karşı dostluk duyguları besleyen bir toplum istediklerini belirtti.
MEDVEDEV DE ÜÇ ÇOCUK İSTEMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı, 1990'lardaki düşük doğum oranlarının ülkeyi olumsuz etkilememesi için üç veya daha fazla çocuk çağrısı yapmıştı. Medvedev yıllık ulusa sesleniş konuşmasında, 1990’lardaki nüfus krizinin ülkeyi zorladığına dikkat çekerek, daha geniş ailelerin desteklenmesi gerektiğini söylemişti.

Medvedev, konuşmasında, "Önümüzdeki 12 sene içerisinde, 1990’lı yıllardaki düşük doğum oranlarının etkilerini hissetmeye başlayacağız, Bu tüm ülke için ciddi bir tehdit. Uzmanlara göre, nüfus krizini aşmanın yolu, üç veya daha fazla çocuklu ailelerin sayısını artırmak" demişti.


(habertürk)