İngiliz askerleri 1 km uzaktaki teröristi tek atışta vuracak..
İngiliz Savunma Bilimleri ve Teknolojileri tarafından geliştirilen 10 santimlik küçük bir alet, Afganistan’da savaşan İngiliz askerleri Taliban militanlarının saldırısından koruyacak. Bu sistemi üzerlerinde taşıyan askerler yaklaşık 1 kilometre uzaklıktan kendilerine ateş açan Taliban militanlarının hedeflerini belirleyebilecek. Askerler düşmanlarının bu aletle yerinin belirlenmesinin ardından nokta atışı yapabilecek.

TAŞINMASI ÇOK KOLAY


İngiliz ordusunda görevli bilim adamları tarafından geliştirilen ve askerlerin sniper’lar tarafından hedef haline gelmesini engellemek için yapılan alet çok hafif ve kolayca kullanılabiliyor. Gösterge tıpkı bir saat gibi asker tarafından kolda taşınabiliyor ve alet düşman ateşinin yönünü belirlediğinde askere kulaklık vasıtasıyla bu bilgileri iletiyor. Böylece asker de düşmana karşı nokta atışı yapabiliyor. 10 bin sterlinlik alet bu ay Afganistan’daki İngiliz Paraşüt Birliği’nde denenecek.

ABD IRAK’TA BENZERİNİ KULLANMIŞTI


Boomerang Warrior-X adı verilen dedektörü ABD de Irak’ta kullanmıştı. İngiltere’nin askerleri için geliştirdiği sistem, ilk olarak Afganistan’ın Helmand Eyaleti’nde görevli bin asker tarafından bu ay kullanılmaya başlanacak. Sistem başarılı olursa diğer İngiliz askerlerine de dağıtılacak.

GAZETE HABERTÜRK