Bosna Savaşı (1992-1995) sırasında yakınlarını kaybeden ve toplama kamplarında tutulan binlerce kişi, Bosna Sırp Cumhuriyeti'ne karşı tazminat davası açtı..
Saraybosnalı Sivil Savaş Mağdurları, Tuzla Savaş Mağdurları ve Toplama Kamplarında Bulunanlar Derneği üyeleri, savaş zamanında işlenen cinayetler, yapılan işkenceler ve bombalanan konutlar için Sırp Cumhuriyeti'nden tazminat alabilmek amacıyla şikayet başvurusunda bulunuyor.
Toplama Kamplarında Bulunanlar Derneği'nin 2007 yılında, 12 bin kişinin Sırp Cumhuriyeti'ne açtığı davanın ardından, bir süre önce de Saraybosna'nın kuşatılmasından ve topçu ateşinden dolayı mağdur kaldığını belirten 1400 kişi şikayet dilekçesi verdi.
Tuzlalı savaş mağdurları adına da bugün 400 kişi, Tuzla kentinin Kapiya semtine 25 Mayıs 1995 tarihinde açılan topçu ateşinde 70 kişinin öldürülmesi ve 130 kişinin yaralanmasından dolayı Sırp Cumhuriyeti'nden tazminat talebinde bulundu.
Toplama Kamplarında Bulunanlar Derneği Başkanı Murat Tahiroviç, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, toplama kamplarında işkenceye maruz kalan dernek üyelerinden 12 bin kişinin, 2007 yılında Sırp Cumhuriyeti'ne karşı dava açarak, yaklaşık 300 milyon avro tazminat talebinde bulunduğunu söyledi.
Sırp Cumhuriyeti yetkililerinin yaklaşık 2 yıl şikayetlerine cevap vermediğini belirten Tahiroviç, ''Daha sonra davacılardan mahkeme masraflarının ödenmesi istendi. Bunun üzerine biz de davaları Federasyondaki mahkemelere taşıdık. Eğer davamız burada da çözülmezse, konuyu uluslararası mahkemelere taşımaya hazırız'' dedi.
Toplama kamplarında bulunan kişilerin savaş sonrasında hiçbir haklarının bulunmadığını belirten Tahiroviç, ''Elimizde kalan tek araç Sırp Cumhuriyeti'ne karşı dava açmaktır. Biz de bunu yerine getirdik'' diye konuştu.
Açılan davaların kişi bazında olduğunu, tazminat tutarının da tek davaya ve tek şahsın talebine bağlı bulunduğunu belirten Tahiroviç, şöyle konuştu:
''12 bin kişinin açtığı davalarda istenilen tazminatın toplam tutarı 300 milyon avroyu aşıyor. Bu rakam çok daha yüksek olabilir. Bazı davalarımız sonuçlanıyor. Örneğin Mostar'da Federasyon aleyhine dava açan bir üyemiz yaklaşık 20 bin avro tazminat aldı. Fakat savaş sırasında toplama kamplarında bulunan insanların yaşadıkları parayla karşılanamaz.''
Saraybosnalı Sivil Savaş Mağdurları ve Tuzla Savaş Mağdurları Derneği yetkilileri ise Sırp Cumhuriyeti mahkemelerine verdikleri şikayet dilekçelerinden sonuç alamamaları halinde, bu dilekçelerini Federasyon bölgesindeki mahkemelere taşıyacaklarını belirterek, bu şekilde Sırp Cumhuriyeti'nden tazminatlarını alacaklarını kaydetti.

SIRP CUMHURİYETİ YETKİLİLERİNİN GÖRÜŞLERİ
Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik, açılan davalarlar ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu şikayet dilekçelerini ''siyasi'' olarak nitelendirdi. Açılan davaların, bu entiteye karşı yürütülen organize işlemin bir parçası olduğunu öne süren Dodik, ''Genellikle davayı bir veya birkaç kişi açar. Fakat bu durumda binlerce kişi dava açtı, Sırp Cumhuriyeti'ne karşı yürütülen siyasi organizenin bir parçası olabilir. Bu davalar, organize siyasi eylem ve Sırp Cumhuriyeti'ne bir nevi saldırıdır'' dedi.
Dodik, Saraybosna'daki mahkemelerin Sırp Cumhuriyeti'yle ilgili karar verme yetkisi bulunmadığını da öne sürerek, ''Sırp Cumhuriyeti'ne karşı davalar, ancak Banya Luka kentinde açılabilir. Saraybosna'daki mahkemeler, zaten Sırp Cumhuriyeti'ne karşı aleyhte karar vermeye motive olmuş kurumlardır'' diye konuştu.
Sırp Cumhuriyeti'nin Avukatı Slobodan Raduly, Sırp Cumhuriyeti'ne karşı açılan davalara en kısa sürede cevap vereceklerini belirterek, ''Bizim bu davalara cevap vermemiz gerekiyor, bundan sonra duruşmaların tarihleri ve benzer süreçler belirlenecektir'' dedi.
Bosna Savaşında çoğu Boşnak olmak üzere 100 binin üzerinde insan hayatını kaybetti. 50 bin kadın tecavüze uğradı, yüz binlerce insan da toplama kamplarında çeşitli işkencelere tabi tutuldu. Ülke nüfusunun önemli kısmı ise yurt dışına kaçmak zorunda kaldı.
AA