Bölünmeyi oylayacaklar

Sudan'da 9 Ocak Pazar günü yapılacak referandum, Güney Sudan'ın ayrı bir devlete dönüşüp''Güney"in, kuzeyden ayrılma referandumuyla ilgi olarak Hartum sakinlerinin çoğunun ayrılmaya karşı olduğu gözleniyor.
Hartum Üniversitesi ekonomi öğrencisi Abdülkadir Şeyh, "Güneydeki kardeşlerimiz ayrılmak istiyorlarsa haklarıdır. Güneydeki insanların görüşlerine ve seçimlerine kimsenin karışmaması lazım" dedi.
Türkiye'yi çok sevdiğini, dublajlı Türk dizilerini izlediğini söyleyen Osman Ebu Kasım da "Güneyde hiçbir altyapı yok, sağlık, eğitim, belediye gibi hizmetlerden yoksun bir bölge" diyerek şöyle devam etti:
"Güneydeki kardeşlerimiz yarın ayrılmaları halinde başka devlete ihtiyaç duyacaklardır. Batı dünyası güneyin kuzeyden ayrılmasını güney halkını sevdiğinden değil bölgede bulunan yeraltı ve yerüstü zenginliklerinden pay kapmak için istiyorlar. Ben referandumda birlikten yanayım."
Mehdi Dakami, "Güney Sudanlı kardeşlerimizi tercihine saygı duyuyorum ama ben ülkenin birliğinden yanayım. Güneyde bir çok problemin olduğunu öncelik olarak bunların çözülmesini istiyorum" dedi.

Nil'in iki kolu Mavi Nil ve Beyaz Nil Hartum'da birleşiyor ve kente ayrı bir güzellik katıyor. Yabancı yatırımcıların inşa ettiği binaları nehir boyunca görmek mümkündür.

Libyalı yatırımcıların kentte yaptıklar Burc El Fatih (Fatih oteli) ülkenin simgesi haline gelirken diğer yatırımcıların değişik stilde otelleri, işyerleri ve binaları şehrin silüetini süslüyor.
Nil nehrinin güneyindeki bölgelerde, çarşılar, pazarlar ve zamana meydan okuyan birçok eski yapı göze çarpıyor, nehrin kuzeyinde ise ülkenin parlamentosu, bakanlıklar, belediye binası ve modern hastahaneler yer alıyor.

BAŞKENTTE ÇÖL ETKİSİ
Çöl etkisinin bariz bir şekilde hissedildiği Hartum'da, yollar, caddeler ve sokaklardaki rüzgarın sürüklediği kum ve kum tepeleri trafiği olumsuz etkiliyor.
Kentin tarihi El Arabi çarşısı Nil nehrinin kuzeyinde yer alırken kentin güneyinde ise çok katlı alış veriş merkezleri bulunuyor. El Arabi çarşısında insanlar günlük geçimlerini sağlamak için kurdukları tezgahlarda satmayan çalıştıkları basit ürünlerle yokluğu simgelerken, nehrin diğer tarafında ise lüks yerlerle zenginliği simgeliyor.
Eğitimin dahi bölgeden bölgeye değiştiğini söyleyen bir yetkili, nehrin güneyinde yaşayan insanların eğitim konusunda daha şanslı olduğunu ifade etti.


(habertürk)