Avustralya’da sel durmuyor

Geçen yıllarda sıcaklık rekorları kırılan ve kuraklık yüzünden tarımı büyük zarar gören Avustralya, yaklaşık 1 aydır sellerle boğuşuyor. Ülkenin kuzeybatısındaki Queensland Eyaleti’nde aşırı yağışların neden olduğu sel felaketinde 11 kişi hayatını kaybetti, 78 kişi de kayboldu


Avustralya’da şiddetli yağışların yol açtığı ikinci sel felaketine hedef olan Queensland Eyaleti’nde 11 kişi hayatını kaybederken, 78 kişinin de kaybolduğu bildirildi. Avustralya medyasında yer alan haberlere göre, Queensland eyaletindeki Toowoomba şehrinde meydana gelen sel felaketinde ölenler arasında iki çocuğun da bulunduğu belirtildi. Sel felaketi ile bölgede büyük maddi hasar oluştuğu kaydediliyor.
KURAKLIKTAN SONRA
Avustralya tarihinin en büyük sellerinden birine yol açan muson yağmurlarında 200 binden fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kalırken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Avustralya 10 yıldır da kuraklık felaketiyle uğraşıyordu. Ülke tarımını ve ekonomisini altüst eden, büyük maddi zararlara yol açan kuraklığın yanı sıra, geçen yıl meydana gelen orman yangınları da büyük zarara yol açtı. Tarım alanlarının sulanması neredeyse tamamıyla dururken büyük kentlerde içme suyu sıkıntısı yaşandı, yerel yönetimler araç yıkanmasından bahçe sulanmasına kadar birçok alanda su kullanımını yasakladı. Hava sıcaklığının 43 dereceye çıktığı ülkede, su havzalarındaki yağış miktarının yüzde 80 azaldığı bildirildi. Bilim adamları, uzun süredir yaşanan kuraklığın ve ardından gelen aşırı yağışların nedenini, küresel ısınmanın güçlendirdiği hava olayları “El Nino” ve “La Nina”ya bağlıyor.
Avustralya’da sel durmuyor
Queensland’ın Toowoomba ve Brisbane kentlerinde çok sayıda kişi evlerinin çatılarına çıkarak arama kurtarma ekiplerinin gelip yardım etmesini bekledi. Helikopterlerle çatılardan 40 kişi kurtarıldı. Ülkenin 3’üncü büyük kenti olan Brisbane’in dışında, henüz sular altında kalmamış olan bölgelerde yaşayanlara “Evlerinizi terk edin” uyarısı yapıldı. Son 50 yılın en kötü sel felaketini yaşayan Queensland’de son iki haftada 14 kişi ölmüştü. Son ölümlerle ölü sayısı 24’e çıktı.


(habertürk)