Tunus'ta olaylar dinmiyor

Başkentin merkezinde göstericilerle polis çatışıyorTunus'ta göstericilerle polis arasındaki çatışmaların devam ettiği bildirildi.

Yaklaşık bir aydır düzenledikleri gösterilerle işsizliği ve sosyal adaletsizliği protesto eden göstericilerle polisin çatışmasında onlarca kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, bugün Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali'in içişleri bakanını görevden almasından sonra olayların dinmediği ve başkentin merkezinde çatışmaların sürdüğü haber veriliyor.

Uluslararası ajanslar, olayların dün gece ilk kez ülkenin orta batı kesiminden başkente sıçradığını ve başkentin merkezinde polisin göstericilerle çatıştığını duyurdu.

Protestoların başlamasından bu yana üç haftayı aşkın süredir ilk kez başkentte göstericilerle polisin çatıştığı belirtilen haberlere göre, polis kalabalığa göz yaşartıcı bombayla müdahale ederken, göstericiler yan sokaklara dağıldı.

Son olaylarda ölen, yaralanan ya da gözaltına alınan olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Tunus'ta dün gece ilk kez başkent Tunus'un çevresindeki bir işçi mahallesinde gençlerin sokaklara dökülmesiyle olayların başkente sıçramasından sonra, bugün Başbakan Muhammed Gannuşi gazetecilere yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı'nın İçişleri Bakanı Refik Belhac Kacem'i görevden aldığını, yerine eski bir akademisyen olan Devlet Bakanı Ahmed Friaa'nın atandığını bildirmiş, gösteriler sırasında gözaltına alınanların tamamının serbest bırakılacağını kaydetmişti.

Başbakan, yolsuzluk iddialarıyla ilgili de bir soruşturma komisyonunun kurulacağını belirtmişti.

Başbakanın açıklamalarından önce hükümet göstericileri terör eyleminde bulunmakla suçluyordu.

İşşizlik, sosyal adaletsizlik ve yolsuzluklara tepki gösterdiklerini belirten göstericilerle polis arasındaki çatışmalarda çoğunluğu hafta sonundan bu yana olmak üzere hükümete göre 23 kişi, insan hakları grupları ile sendikalara göre ise 44'dan fazla kişi öldü.


(habertürk)