Ceyda Karan yazdı...
Lübnan’a 2011’de yine rahat yok. ABD yönetimi ‘İsrail’i koruma kollama’ odaklı Ortadoğu politikası nedeniyle yürüttüğü İran’la örtülü savaşında yine yanlış işlere girişiyor. Uzun vadede İran’ı bölgede daha etkili kılmaktan öte neye yarayacağı pek meçhul işler…

İsrail’in 2006’da hezimetle sonuçlanan işgalinin ardından istikrarsızlığa boğulan Lübnan’da 2008’de binbir güçlükle kurulan birlik hükümeti gözgöre göre çökertildi… Ne Türkiye’nin ‘utangaç’ çabaları, ne de Lübnan’daki ‘has’ oyuncular Suudi Arabistan ile Suriye’nin arabuluculuk girişimi işe yaradı. Kuvvetle muhtemel ki, birlik hükümetini kurtarma girişimlerini sabote eden ABD’den başkası değil. Lübnan, ABD ile İsrail’in İran’la hesaplaşması için feda edilebilecek yer olma kaderinden kurtulamıyor.

DEMOKLES’İN KILICI: BM ÖZEL MAHKEMESİ

Herşeyin müsebbibi, eski Başbakan Refik Hariri’nin 14 Şubat 2005’teki suikastının faillerinin bulunması gerekçesiyle kurdurulan BM Özel Mahkemesi. Bush yönetiminin Hariri’nin oğlu Saad Hariri ile elbirliği ederek kurdurttuğu bu mahkeme, 2007’den beri Lübnan’ın tepesinde ‘Demokles’in Kılıcı’ misali sallanıyor. Önce hedef Suriye’ydi. Mahkeme, Şam’a İran’la ve Lübnan’daki Hizbullah hareketiyle işbirliğini bitirmesi için şantaj aracı yapıldı. Devlet Başkanı Beşar Esad suikast zanlısı yapılmaya çalışıldı. Bush gidip yerine Obama geçince Suriye ile ‘diyalog’ gereği Şam hedef olmaktan çıkarıldı. Tabi bu arada BM Özel Mahkemesi’nin bazı savcılarının CIA bağlantıları, kullandığı yalancı tanıklar ortaya saçıldı. Lakin mahkemenin siyasi bir aygıt olduğunu ortaya seren bu olaylar ne hikmetse, uluslar arası kamuoyuna nadir yansıdı. Bu arada Suriye aradan sıyrılırken, hedef tahtasına Hizbullah oturtuldu.

HEDEF TAHTASINDA SURİYE YERİNE HİZBULLAH KONULDU.

Son bir yıldır BM Özel Mahkemesi, kılıcını Hizbullah’a, elbette Şii hareketin kaçınılmaz bir parçası olduğu Lübnan’daki birlik hükümetine sallamak üzere bilendi. Açıklanacak iddianamede Hizbullah’ın bazı üyelerinin Hariri suikastından ötürü suçlanacağı iddiaları sızdırıldı. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın sonbaharda mahkemeye kanıt olarak sunduğu ve suikastın ‘İsrail komplosu’ olduğuna dair iddialar da yine ne hikmetse yankı uyandırmadı.

Bunun yerine pazarlanan, Saad Hariri’nin babasının katillerini cezalandırmakla, birlik hükümetini kurtarmak arasında düştüğü ikilem oldu. İma edilen katillerin membaı bu kez Suriye yerine ‘Hizbullah’tı. Kaçınılmaz sona engel olmak üzere Suudi Arabistan ile Suriye girişim başlattı. Bu girişim bazı alt düzey Hizbullah mensuplarının suikastla ilgili suçlanması ancak Hariri’nin işin üzerine gitmemesi karşılığında, Hizbullah’ın ‘şiddete yönelmemesiydi’. Bu bile kafi olmadı.

CAMBOLAT: KARANLIĞIN GÜÇLERİ DEVREYE GİRDİ
Hizbullah, Emel ve Michel Aun liderliğindeki Hıristiyanlardan oluşan 8 Mart bloğu, Hariri’yi kabineyi toplayıp BM Özel Mahkemesi’nin ülke üzerindeki sultasını tartışmak istedi. Talepler, ülke henüz 2010 bütçesini bile çıkaramamışken, mahkeme masraflarının yüzde 49’unun karşılanmaktan vazgeçilmesi, Lübnanlı yargıçların mahkemeden çekilmesi, savcılığın yalancı tanıkları hakkında soruşturma açılması ve mahkeme ile işbirliğinin sona erdirilmesiydi. Lakin hükümetinin çökmesi uğruna Saad Hariri bu talepleri reddetti. Neden?
“Öyle görünüyor ki karanlığın güçleri devreye girdi ve BM Özel Mahkemesi iddianamesinin olumsuz sonuçlarını engelleyebilecek Suriye-Suudi girişimine taş koydular.” Bu sözler bana ait değil. İlerlemeci Sosyalist Parti’nin lideri Dürzi lider Velid Cambolat’a ait. Cambolat, azılı bir Suriye-İran cephesi düşmanıydı. ABD-İsrail ve Suudi destekli Saad Hariri’nin bloğundaydı. Ama ne olduysa bu blokla yolları ayırdı. Cambolat’ın ithamına açıklık getiren ise Hıristiyan Özgür Yurtsever Hareket üyesi Cebran Bassil: “Diğer taraf (Hariri) , dışarıdan gelen özellikle de Amerika’dan gelen baskıya boyun eğdi, Suudi ve Suriye tarafının tavsiye ve dileklerini görmezden geldi.”

PEKİ ABD?

Birlik hükümetinin çökmesinden en memnun olan ABD. Hükümeti çökerken, Saad Hariri Washington’da ABD Başkanı Obama ile görüşüyordu. Beyaz Saray ‘Hizbullah’ın korku ve Lübnan halkının arzusu hilafına, hükümetin işleri yürütmesini engelleme kararlılğıyla hareket ettiğini’ öne süren bir açıklama yayımlıyordu. Doha’da Araplara ‘aşırılıkçılara karşı mücadele’ telkin etmekte olan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise BM özel mahkemesinin adalete hizmet edebilmesi için görevine devam etmesi gerektiğini iddia edip “Bugün olanların arkasında adaleti saptırmak ve Lübnan’ın istikrarı ile ilerlemesini baltalamak isteyen Lübnan içindeki güçlerin açık çabaları olduğu kadar, Lübnan dışındakilerin çıkarları bulunduğunu görüyoruz” diyerek Hizbullah ve İran’ı işaret ediyordu. Tabi mahkemenin istifa etmiş CIA bağlantılı savcıları, yalancı tanıkları ortaya saçılmışken, ‘adalet’ nasıl yerini bulacak orası ayrı soru. Clinton’ın “Bu sadece Refik Hariri’nin trajik suikastıyla alakalı değil, ölen ve yaralanan pek çok insanla alakalı” sözleri de manidar. Bölgede o kadar çok ABD operasyonu ve İsrail imzalı suikast varken…

HİZBULLAH NE YAPAR?
Birileri kuvvetle muhtemel ki, bu süreçte Hizbullah’ın sokak eylemleriyle maraza çıkarmasını arzuluyor. Hal böyleyken, Nasrallah’dan “Sünnilerle Şiiler asla savaşmayacak” açıklaması gelmesi manidar.
Lübnan’daki mezhep ayrımına uygun iktidar paylaşımı uyarınca cumhurbaşkanı Hıristiyanlardan, başbakan Sünnilerden, meclis başkanı ise Şiilerden seçiliyor. Yani Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ın Sünni kesimden birisini başbakan ataması gerek. Çoğunluk, Süleyman’ın mecliste danışmaların ardından Hariri’yi yeniden atamasını ehven-i şer görüyor. Lakin Hizbullah’ın 8 Mart koalisyonunun 128 sandalyeli parlamentoda çoğunluğu var. Bir rivayete göre, Hizbullah başbakan olarak ‘ulusal direniş tarihi olan bir kişiliği’, ılımlı Sünni lider Ömer Kerami’yi önerecek. Yine 2005’teki çalkantılı dönemde de tarafsız olduğu için adaylığı mevzu bahis olan Necip Mikati’nin ismi de geçiyor… Bunlardan herhangi birisi tutar mı, çok meçhul. Üstelik Hizbullah’ın ‘itidalli’ tavrına rağmen Lübnan her türlü provokasyona açık.

İSRAİL ALARMA GEÇTİ
Lübnan’da hükümetin çöküşüyle orduyu alarma geçiren İsrail’e gelince… İsrail, dört yıl önceki savaşta Lübnan’ı ‘enkaza’ çevirip, binlerce kişinin ölümüne yol açtı. Lübnan’da hükümet çökerken, İsrail savaş uçakları Lübnan havasahasını son dört yılda 7270’inci kez ihlal etmekle meşguldu. Dolayısıyla her ne kadar son seferinde Hizbullah tarafından hezimete uğratılmış olsa da Lübnanlılar açısından İsrail’in yeni bir maceraya atılmayacağının garantisi yok.

PEKİ TÜRKİYE?

Türkiye bu süreçte tarafları uzlaştırmaya çalıştı. 2008’de birlik hükümetinin kurulmasında mühim rol oynayan Katar bu kez arabuluculuk yapmayacağını söylerken, Saad Hariri’nin Washington ve Paris’in ardından Ankara’ya gelmesi manidar. Türkiye krizin çözümünde öne çıkabilir. Özellikle de Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Lübnanlıların büyük ilgisine mazhar olan ziyaretinin ardıdan… Ancak Türkiye diğer yandan iki arada bir derede kalmış bir manzara çiziyor. Lübnan’da hem birlik hükümetini destekliyor hem de ülke üzerinde ‘Demokles’in Kılıcı’ gibi sallanan BM Özel Mahkemesi’ni. Oysa şaibelere batmış bu mahkemenin Lübnan’a ne adalet ne de istikrar getirmesi mümkün.


Habertürk/Dünya