ABD'li general Kuzey Kore'nin ABD için doğrudan tehdit haline geldiğini belirtti..
Güney Kore'deki ABD güçlerinin komutanı, General Walter Sharp, ABD silahlı kuvvetlerinin, Kuzey Kore'deki füze rampalarını yok etme gücüne sahip olduğunu belirtti.

General Walter Sharp, Amerikan PBS kanalına yaptığı açıklamada, "İlk önce Kuzey Kore'ye karşı caydırma siyaseti yürütmeliyiz, eğer bu siyaset sökmez ise o zaman Kuzey Kore'yi uzun menzilli Taepodong füzesini veya bir kıtalararası balistik füzeyi (intercontinental ballistic missile-ICBM) kullanmasını engellemeliyiz" dedi.

PBS tarafından gelecek hafta yayınlanacak olan mülakatında General Sharp, ABD ve Güney Koreli müttefikinin, Pyongyang rejimine komşu ülkeleri tehdit edemeyeceğini göstermesi gerektiğini savundu.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Çin'e yaptığı ziyaret sırasında, Kuzey Kore'nin ABD için doğrudan tehdit haline geldiğini belirtmişti. Gates, Kuzey Kore'nin 5 yıl içinde kıtalararası balistik füze geliştirebileceğini ileri sürmüştü.

ABD SAVUNMA BAKANI GATES: "ABD'NİN JAPONYA'DAKİ ASKERİ VARLIĞI, KUZEY KORE VE ÇİN'E KARŞI GEREKLİ"
ABD Savunma Bakanı Robert Gates, ABD'nin Japonya'daki askeri varlığının, Kuzey Kore'nin oluşturduğu tehdide ve bölgedeki yükselen güç olan Çin'e karşı gerekli olduğunu savundu.

Gates, Japonya'nın başkenti Tokyo'da temasları sırasında Keio Üniversitesinde yaptığı konuşmada, "Japonya'daki ABD askeri varlığı olmasaydı, Kuzey Kore'nin askeri tahrikleri daha çekilmez olurdu ya da daha kötüsü, Çin komşularına karşı daha küstahça davranabilirdi" dedi.

ABD Savunma Bakanı Gates, ABD'nin Japonya'daki askeri varlığı sayesinde, Amerikan ve Japon güçlerinin arasında, iki ülkenin potansiyel düşmanlarının faaliyetleri, bölgesel tehditleri ve askeri kapasiteleri ile ilgili bilgi alışverişi yapıldığını belirtti.


AA