Tunus'un yeni devlet başkanı

Yeni devlet başkanını zorlu bir görev bekliyor: Yangınlar, yağma, öfke, ölümler...Tunus Meclis Başkanı Fuad Mebaza, Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin ülkeyi terk edişi ve Anayasa Konseyi tarafından devlet başkanı olarak atanmasını takiben mecliste yemin etti.

Mebaza'nın, iki kanadı bulunan mecliste anayasa üzerine yemin ettiği belirtildi.

Anayasa gereği 60 gün içinde seçim yapılması öngörülüyor.

Bu arada, 23 yıllık iktidarın ardından Bin Ali'nin kaçışına dünyanın çeşitli ülkelerinden tepkiler geliyor.

Tunus ile sömürge döneminden kalma özel ilişkileri bulunan Fransa, Tunus halkının demokrasi arzusuna desteğini sunarken, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yazılı açıklamasında, ''Haftalardır Tunus halkı demokrasi arzusunu ifade etmektedir'' dedi ve iki ülkeyi birbirine bağlayan dostluğa vurgu yaparak, kararlı desteğini vurguladı.

Fransa, ülkesinden kaçan Bin Ali'ye kucak açmamıştı.

İtalya'dan da benzer bir açıklamada geldi. Yazılı açıklamada, derin dostluk bağlarına vurgu yapıldı ve toplum sükunet, ılımlılık ve diyaloğa çağrıldı.

Dışişleri Bakanı Franco Frattini imzalı açıklamada, Tunus halkının isteğine tamamen saygı duyulduğu da ifade edildi.

Öte yandan, Mısır Dışişleri Bakanlığı, Tunus halkının seçimine saygı duyduklarını bildirdi.
EYLEMLER SOSYAL MEDYA SİTELERİNE DE TAŞINDI
Bazı Arap ülkelerinde eylemciler, Tunus'ta Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin ülkeyi terk etmesiyle sonuçlanan hükümet karşıtı protestoları memnuniyetle karşılarken, bu başkaldırının, baskıcı rejimlere sahip olmakla suçlanan diğer ülkelerde benzer değişim umudunu doğurduğunu düşünüyor.

Dün internette, sosyal paylaşım siteleri Twitter ve Facebook'un yanı sıra blogları dolduran binlerce mesajda, Tunus halkı kutlanırken, çok sayıda kişi, profil resimlerine Tunus bayrakları koydu.

Mısır'da 30 yıldır iktidarda bulunan Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek liderliğindeki rejime karşı onlarca Mısırlı eylemci, Tunus'un Kahire Büyükelçiliği önünde dans ederek, "Bin Ali, Mübarek'e, onun için de bir uçak beklediğini söyle" sloganları attı.

Mısırlı insan hakları eylemcisi Hüssam Bahgat, Tunus'ta hükümetin düştüğüne ilişkin haberlerden gözlerini alamadığını ve halkının da bir gün aynı şeyi yapabileceğini umduğunu söyledi.

Bahgat, "Tunus ile ilgili önemli olan şey, rejim günler önce tam anlamıyla sarsılmaz görünüyordu ve sonunda tek bir Batı ülkesi parmağını sokmadan demokrasi üstün geldi" diye konuştu.

Hüssam Bahgat, Tunus'taki olayların, liderlerin sıklıkla bir ömür boyu iktidarda kaldığı bir bölgede muhalefet liderlerinin güvenini artıracağını belirterek, "Tunus'ta olanlar, Mısır'da değişim amacına hayal edilmeyecek ivme kazandıracak" dedi.

Sudanlı muhalif lider Meryem El Sadık da Tunus'taki isyanla ilgili karmaşık duygular içinde olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı'nın iktidardan gönderilmesinden ötürü heyecanlı, kendi halkının aynısını yapmamasından ötürü de üzgün olduğunu söyledi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALKTI GERÇEKLER ORTAYA ÇIKTI
Yıllardır yönetimde olan Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali'yi ülkeyi terk etmek zorunda bırakan protesto gösterilerine sahne olan Tunus'ta, sokağa çıkma yasağının kalkmasının ardından yaşanan gözler önüne serildi.

Başkent Tunus'ta garın tamamen yandığı, başkent dışında büyük bir mağaza zincirinin binasının hasara uğradığı ve yağmalandığı görülürken, ordunun yağmayı durdurmaya çalıştığı bildirildi.

Tunus resmi TAP haber ajansı ise dün olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından kapatılan Tunus hava sahasının açıldığını ve tüm havaalanlarının uçuşlara açık olduğunu duyurdu.
CEZAEVİNDE FİRAR VE YANGIN
Görgü tanıklarının Reuters haber ajansına aktardığı bilgiye göre ise Manastır şehrinde bulunan cezaevinde ayaklanma çıktı. Görgü tanıkları hapishanenin alev alev yanmakta olduğunu, onlarca kişinin öldüğünü, mahkumların ise kaçtığını söyledi.

Tunus'un resmi haber ajansı TAP'nin hastane yetkililerine dayanarak bildirdiğine göre olaylar sırasında en az 42 tutuklu hayatını kaybetti.

Hastane yetkilisi Ali Çedli, "Bazı tutuklular kaçmaya çalıştı, bu da tam bir kaosa neden oldu. Bazıları kaçmayı başardı. Diğerleri ise hapishanenin 90'dan fazla kişiyi barındıran kısımlarından birinda yatakları ateşe verdi. Bu kısımdakiler yanarak ve dumandan zehirlenerek öldü" dedi.
ÜLKESİNDEN KAÇAN TEK ARAP DEVLET ADAMI BİN ALİ'YE NİHAİ OLARAK İKTİDAR YOLU KAPANDI
Kuruluşundan beri Tunus'un ikinci devlet başkanı olan Zeynelabidin Bin Ali'ye iktidar yolu tamamen kapandı.

Tunus'un resmi ajansı TAP tarafından yapılan açıklamada, Anayasa Konseyinin bugün aldığı kararla Bin Ali'nin iktidardan nihai olarak uzaklaştırılmasına karar verildiği ve devlet başkanlığı makamının boş olduğu belirtildi.

Anayasa gereği devlet başkanlığı seçimlerinin 60 gün içinde yapılması gerekiyor.

Tunus'un kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Habib Burgiba'nın radikal dincileri sindirdiği için içişleri bakanıyken başbakan olarak atadığı Zeynelabidin Bin Ali, halk baskısıyla ülkesinden kaçan ilk ve tek Arap devlet adamı olarak tarihe geçti.

Paris'teki Siyasi Çalışmalar Enstitüsü'nden Zeki Laidi, Burgiba'yı ilerleyen yaşından dolayı ülkeyi etkin biçimde yönetemediği gerekçesiyle Kasım 1987'de deviren ve 23 yıldır aralıksız iktidarda kalan Bin Ali'nin bu biçimde ülkeden ayrılmasının rejimlerin demokratik olmayan biçimde uzun olduğu bir bölgede büyük bir olay olduğunu söylüyor.

İktidara geldiğinde Burgiba'nın Batı yanlısı politikasında kritik bir değişime gitmeyen, ekonomide köklü reformlara imza atan Bin Ali, siyasi muhaliflere sert tutumu ve basın haklarına yeterince saygı göstermediği için uluslararası toplum tarafından giderek daha çok eleştiri oklarına hedef oluyordu.


(habertürk)