Beyaz Saray’da ‘diktatör’ ağırladı!

ABD Başkanı Barack Obama, dün Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’yu Beyaz Saray’da ağırladı. Hu’yu Beyaz Saray’da resmi törenle karşılayan Obama, konuşmasında, iki ülkenin ortak çıkarlarına ve Çin’in en çok eleştirildiği ‘insan haklarına’ vurgu yaptı


Hu’nun Washington’da ağırlandığı sırada bir yerel televizyonda konuşan ABD Senatosu’nda Demokratların lideri Harry Reid, Çin Devlet Başkanı için “O bir diktatör. Yönettiği türden hükümet sayesinde çok şey yapabilir. Belki de diktatör dememeliydim, ama onun hükümetinin biçimi bizimkinden farklı” dedi. Hu, Washington’da insan hakları kuruluşlarınca da protesto edildi. Beyaz Saray’daki törende iki lider, dikkat çekici mesajlar verdi. ABD Başkanı Obama’nın konuşmasında insan haklarına vurgu yapması dikkati çekti. Hu da, iki güç arasındaki ilişkilerin ‘karşılıklı saygıya’ dayanması gerektiğini belirtti.
KAZAN-KAZAN İLİŞKİSİ
ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton ise bir televizyon kanalında, Washington yönetiminin, Pekin ile tek taraflı değil, ‘kazan-kazan’ ilişkisi istediğini söyledi. Clinton, Çin ile ilişkilerin dünyanın istikrarı için anahtar önemde olduğunu da belirtti. Çin liderinin 4 günlük ziyareti, Hu’nun 2006’dan beri ABD’ye yaptığı ilk ziyaret olması açısından önem taşıyor.
Çin liderine yoğun protesto
İki lider Washington’da görüşürken, Beyaz Saray Hu’yu protesto edenler tarafından kuşatıldı. Aralarında Uygur Türklerinin ve Tibetlilerin bulunduğu protestocular, Amerikan insan hakları kuruluşlarıyla birikte gösteri düzenledi. Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Ömer Kanat, Başkan Obama’nın Çin’e taviz verdiğini iddia etti; “Obama Amerika’nın sahip çıkacağı değerleri açıkça ortaya koymalı, ondan sonra ticareti konuşmalı” dedi.


(habertürk)