Wikileaks'ten çıkan ilginç belge - Video, Tıklayın..İngiliz The Guardian Gazetesi, Wikileaks internet sitesinin Amerikalı diplomatların Dışişleri Bakanlığı'yla iç yazışmalarından sızdırdığı bir belgeyi yayınladı.


20.01.2011,20:27:36


Gazete, "geçen yıl şubat ayında ABD'ninAnkaraBüyükelçiliğinden yapılan yazışmanın, Türk demokrasisine yönelik tehdide ilişkin endişeyi gözler önüne serdiğini" kaydetti.

DöneminTürkiyeBüyükelçisi James Jeffrey tarafından "gizli" olarak nitelendirilen belge Türkiye'yle ilgili. Belgede "Ordunun gerekli gördüğünde siyasi olaylara müdahale planı" olduğu ve bürokrasi ile yargının orduya "hükümetlerinAtatürkilkelerine bağlılığını denetleme" rolü verdiği belirtiliyor. Büyükelçi Jeffrey, kriptoda ayrıca, "tutuklamaların ardındanGenelkurmayBaşkanlığından hemen bir tepkinin gelmediğini" belirtiyor.

"Askerin ters tepki yaratan tehditlerinin de olduğu" söylenen yazışma e-muhtıra olarak bilinen 27 Nisan bildirisine atıfta bulunuyor. Balyoz tutuklamalarının ordu mensuplarına yaptığı etkiye dikkat çeken yazışma "Türkiye'deki gelişmelere dikkat edin" uyarısıyla bitiyor.
SAMANYOLU HABER TV