Arnavut damarı tuttu!

Tunus'tan sonra Arnavutluk da karıştı. Sokaklar savaş alanına döndü


Arnavutluk'ta muhalefetin hükümetin yolsuzluğa bulaştığını gösterdiği iddia edilen kayıtları kamuoyuna açıklamasının ardından protestolar sokağa taştı. Muhalefetin "hükümeti istifa ettirmek" sloganıyla başlattığı gösterilerin şiddeti ölümlere kadar vardı.

Hakkında yolsuzluk iddiaları ortaya atılan ve geçen yıl Mart ayında Dışişleri Bakanlığı görevindeyken dönemin Enerji Bakanı Dritan Prifti ile yaptığı bir görüşmenin kayıtları yayımlanan Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı İlir Meta, geçen hafta görevinden istifa etmişti.

Görüntü kayıtlarında İlir Meta, Prifti'den ihale olmadan bir hidroelktrik santralı kurulması için, bir şirkete ruhsat verilmesini istiyor ve şirket sahibinin bu izni alabilmek için 700 bin avro verebileceğini söylüyor.

Meta, "Top Channel" adlı özel televizyon kanalında yayımlanan video görüntülerinin montaj olduğunu, Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama'nın kendisine karşı bir komplo kurduğunu ileri sürmüştü.

KARŞILIKLI RESTLEŞME SOKAĞI KARIŞTIRDI
Bu görüntülerin ardından Arnavutluk ana muhalefetteki Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama, başkent Tiran'da başlayacak ve gelecek günlerde tüm ülkeye yayılacak, muhalefetteki sol partilerin gösterilerinin hedefinin, Başbakan Sali Berişa'nın koalisyon hükümetini iktidardan uzaklaştırmak ve ülkede erken seçimlere yol açmak olduğunu açıklamıştı.

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa ise ''Edi Rama protesto yöntemini uygulayarak iktidara gelemez. Serbest seçimlerde kurulan bir hükümet gösterilerle iktidardan uzaklaştırılamaz'' açıklamasında bulunmuştu. Önce açıklamalarla tırmanan bu gerilim, sokağa taştı.

HÜKÜMET BİNASI ABLUKAYA ALINDI
Başkent polisi, düzenlenen gösteride kamu düzeninin korunması için sert önlemler aldı.
Gösteriler nedeniyle, yüzlerce polis hükümet binasını korumaya aldı.

Önlemlere rağmen başbakanlık binası önünde toplanan protestoculardan bir grup, polise taş, ayakkabı ve molotof kokteyli fırlattı. Olaylar sırasında yaralanan bazı polisler hastaneye kaldırıldı.

3 KİŞİ ÖLDÜ, ÇOK SAYIDA YARALI
Hükümetin istifasını isteyen göstericilerle polis arasında çıkan çatışmada, 3 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

Tiran askeri hastanesi yetkililerinden Sami Koceku, bir yerel televizyon kanalında, olayda hayatını kaybeden kişilerden ikisinin ateşli silahla öldürüldüğünü söyledi. Koceku, "İkisi de sivil. Buraya (hastaneye) gelmeden öldükleri anlaşılıyor. Yakın mesafeden, küçük kalibreli silahla ateş edilerek öldürülmüşler" dedi.

Arnavutluk'ta muhalefetteki sol partilerin düzenlediği ve üç kişinin öldüğü gösteriler üzerine sükunet çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Bamir Topi, "ülkemizin yeni yaralara ihtiyacı yok" dedi.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi, yaptığı açıklamada, ''Durumu olağanüstü bir kaygıyla izlemekteyim. Protestoculara sükunet çağrısında bulunuyorum. Halk güvenlik güçlerine yardımcı olmalıdır. Siyasi taraflar ivedi bir şekilde aralarında diyalog kurmalıdır. Arnavutluk'un yeni yaralara ihtiyacı yok" ifadesini kullandı.

Gösterileri düzenleyenler arasında yer alan anamuhalefet Sosyalist Parti'nin Genel Başkanı Edi Rama da sükunet çağrısı yaptı.

Sosyalist Parti Genel Başkanı Rama, düzenlediği basın toplantısında, ''Protestocular provoke edildi'' dedi.

SOSYALİST PARTİ: ÖLÜMLERİN SORUMLUSU HÜKÜMET
Edi, ''Provokasyonlar, muhalefetin protestosunu bozdu. Protestoculara sükuneti koruma çağrısında bulunuyorum. Bugün yaratılan durumun sorumlusu hükümettir. Arnavutluk'u derin krizden çıkarmaya yönelik bir çözüm derhal üretilmelidir... Başbakan Sali Berişa yönetimindeki hükümet bütünüyle başarısız'' diye konuştu.

Öte yandan yaşanan olayların ardından ABD'nin Tiran Büyükelçiliği, AB ve AGİT temsilcilikleri itidal çağrısında bulundu. ABD'nin Tiran Büyükelçiliği, AB ve AGİT temsilcilikleri tarafından yayımlanan ortak açıklamada, başkent Tiran'da düzenlenen gösterinin barışçı olmadığı ifade edilerek, taraflara huzuru koruma çağrısı yapıldı. Tarafların yapıcı diyalog kurmaları gerektiği kaydedilen açıklamada, uzlaşmanın önemine işaret edildi. Açıklamada, Arnavutluk'un demokratik kurumlara sahip bir ülke olduğuna dikkati çekildi.

BAŞBAKAN BERİŞA: TUNUS SENARYOSU TUTMADI
Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, başkent Tiran'da gergin durum konusunda muhalefeti eleştirerek, "ana muhalefet Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama'nın Tunus senaryosu hazırladığını, ancak bu senaryonun tutmadığını" söyledi.

Berişa, basına yaptığı açıklamada, "Bugün Arnavutluk vatandaşları ve dünyanın dört bir yanında bulunan dostlarımız, ana muhalefet Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama'nın gerçek yüzünü gördü. Edi Rama, iktidara baskıyla gelme hedefiyle bir proje hazırlamıştı. Onlar Arnavutluk'ta Tunus senaryosunu hazırladılar. Bu senaryoyu zaten birkaç gündür açıklamalarında da bildirdiler. Edi Rama, suçlu ve kaçakçı grupları organize etti. Vatandaşlar ise baskı eylemlerine katılmadı. Suçlular ve kaçakçılık yapan başıbozuklar, Başbakanlık binasını yakmak istediler."

TÜRKİYE'DEN BAŞSAĞLIĞI
Türkiye de Tiran'da düzenlenen gösterilerde üç kişinin hayatını kaybetmiş olmasını ve onlarca Arnavutluk vatandaşının yaralanmasını üzüntüyle karşıladığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "bu vesileyle, ölenler için dost ve kardeş Arnavutluk halkına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz" denildi.

Açıklamada, "Arnavutluk halkının bu gelişmeler karşısında demokratik olgunluk, anayasal kurallar ve itidal içinde hareket edeceğini ve mevcut krizin sükûnet ve diyalog yoluyla çözüleceğini ümit ediyoruz" ifadesine yer verildi.


(habertürk)