Tunus'un güneyinde yeralan Sfax kentinde Star Academy isimli bir televiyon programının çekimi sırasında izleyiciler arasında izdiham yaşandı. Açık hava konserini izlemek için programa katılan yüzlerce seyirci arasında bir anda ortaya çıkan izdiham 6 kişinin ölümüne neden oldu.
Türkiye'de de benzerleri yapılan pop star yarışmasında Tunuslu ve diğer Arap ülkelerinden gelen yarışmacıları daha yakından görebilmek için arkadaki izleyicilerin önlere doğru ilerlemek istemesi üzerine meydana gelen olayda çok sayıda kişinin de yaralandığı kaydedildi.
Görgü tanıkları bazı izleyicilerin yere düştüğünü ve diğerleri tarafından ezildiğini ifade etti. Bu arada kurtarma görevlileri çok kısa sürede olay yerine ulaşarak, duruma müdahale etti. İlk müdahaleleri olay yerinde yapılan yaralılar çevre hastanelere kaldırıldı.
Kaç kişinin yaralandığına ilişkin net bir sayı verilmezken, Tunus Devlet Başkanı Zine El Abidine Ben Ali, İçişleri Bakanı Rafik Belhaj kacem ve Sağlık Bakanı Ridha Kechride'ye Sfax'a giderek, olayda
hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini iletmesini söyledi.
Olayla ilgili adli soruşturma başlatıldı.


İHA