Hizbullah adayı başbakan atandı

Lübnan'da Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, parlamentoda gerekli oyu kazanan Hizbullah adayı Necip Mikati'yi başbakan olarak atadı


Trabluslu işadamı Mikati, 128 sandalyeli parlamentoda 68 milletvekilinin desteğini alarak, 60 oyda kalan Başbakan Saad Hariri'yi geride bıraktı.

Mikati, başbakan olarak ilk resmi demecinde, tüm Lübnanlıları parti ve hizip farklılıklarını bir kenara bırakmaya çağırdı ve tüm Lübnan'ı kucaklayacak hükümeti kurmaya hazır olduğunu bildirdi.
HARİRİ 60 OYDA KALDI

Mikati, 68 oy alırken, Başbakan Saad Hariri 60 oyda kaldı.

Ülkede, yeni hükümeti kurmak için milletvekillerinin çoğunluğunun desteğini alan Mikati'ye karşı protesto gösterileri düzenleniyor.
Gösterilerde iki kişinin yaralandığı belirtiliyor.

Lübnan televizyonlarında canlı olarak yayımlanan haberlere göre, Hariri taraftarları Beyrut'un birçok yerinde yolları kesti, lastik yapık taşlarla barikat kurdu.

Ordu birlikleri de gösterileri sona erdirmek için havaya ateş ederek durumu yatıştırmaya çalıştı.

Gazetecilerin kaldığı binaya saldırılması üzerine, ordu devreye girdi, gazetecileri güvenli bir yere götürdü.

Ülkenin kuzeyindeki Trablusşam şehrinde sabah saatlerinde El Cezire ve NBN kanalının canlı yayın cihazları yakılmıştı.

Göstericilerin Trablus'ta bürosu bulunan bakan Muhammed Safadi'nin ve Necip Mikati'nin ofisini de yaktıkları belirtiliyor.

HARİRİ: SOĞUKKANLI OLMAYA ÇAĞIRIYORUM

Lübnan'da hükümetin düşmesinin ardından taraftarları sokaklara dökülen eski Başbakan Saad Hariri, yaptığı konuşmada, "Halkımın itibarı benim için her türlü makamdan daha değerlidir. Bütün vatandaşları soğukkanlı olmaya çağırıyorum" dedi.

Hariri, bugün Lübnan televizyonlarından canlı olarak yayınlanan konuşmasında, hükümetin düşmesinin ardından meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi. Hariri, demokratik kurallara uyan herkese teşekkür ettiğini ancak kimsenin halkın kararını verdiği seçimin üstünde olmadığını söyledi.

Ülkede son iki günde taraftarlarının sokaklara çıkarak yaptığı gösterilerle ilgili olarak da konuşan Hariri, "Sizler kızgınlık yerine Lübnan'ın güvenliğinden sorumlusunuz. Sizin duygularınızı ve hislerinizi anlıyorum. Kendi görüşlerimiz yerine demokrasiye inanıyoruz. Bütün vatandaşları, şüpheli çağrılar yerine soğukkanlı olmaya çağırıyorum. Lübnan'ın itibarını ve özgürlüğünü hep birlikte koruyacağız" dedi.(habertürk)