İki Kore bir araya geliyor

Kuzey Kore, iki Kore arasında üst düzey askeri toplantı yapılması yönünde teklif sundu. Toplantı Şubat ayı itibarıyla yapılabilir
Güney Kore Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'a yolladığı mesajda, eğer olursa, muhtemelen iki ülkenin sınırında yer alan Panmunjom köyünde yapılacak olan toplantı için 11 Şubat tarihini teklif etti.

Bakanlık, Kuzey Kore ile bu ilk temasın toplantı için bir takvim, gündem ve görüşme yerini belirlemeye yönelik bir temas olduğunu belirtti.

Toplantı yapılırsa, Kasım 2010 sonunda Kuzey Kore ordusunun Güney Kore'nin Yeonpyeong adasına açtığı ve 4 kişinin ölümüne yol açan topçu ateşinin ardından iki ülke arasındaki ilk görüşme olacak.

İki ülke arasındaki gerginliğin sona ermesi için Güney Kore'ye üst düzey askeri toplantı öneren Kuzey Kore'nin teklifi, Seul tarafından kabul edilmişti.

KİM JONG-UN ÇİN'E GİDECEK

Şimdiki Kuzey Kore lideri Kim Jong-Il'in, 28 yaşına giren oğlu ve muhtemel halefi Kim Jong-Un'un Şubat ayında Çin'i ziyaret etme olasılığı bulunduğu bildirildi.

Yüksek tirajlı Güney Kore gazetesi "Joongang Ilbo" adını açıklamadığı bir Güney Kore hükümet kaynağına dayandırdığı haberinde, Kim Jong-Un'un, babası olmadan gideceği Çin'deki temasları sırasında, iktidara geçiş anında Çinli yetkililerin desteğini garantilemek istediğini belirtti.

Sözleri gazete tarafından aktarılan adı açıklanmayan kaynak, Kim Jong-Un'un Çin'deki ziyareti sırasında, başta Devlet Başkanı Hu Jintao ve Devlet Başkan yardımcısı Xi Jinping olmak üzere, Çinli yöneticilerle görüşmesi beklendiğini söyledi. Kaynağa göre, Kim Jong-Un ve Çinli yöneticiler Kuzey Kore ile Çin'in arasındaki sağlam ilişkileri bir kez daha teyit edecekler. Kaynak ayrıca, eğer yapılırsa, ziyaretin gizli yapılacağını belirtti. Kuzey Koreli yetkililerin, ziyaret ve faaliyetlerinin hep gizli tutulduğu ifade edildi.

Kim Jong-Un'un Çin ziyareti ile ilgili AFP'nin sorularını yanıtlayan Güney Kore Birleşme Bakanlığı bu konuda bilgisi olmadığını belirtirken, Güney Kore istihbarat birimleri de yorum yapmaktan kaçındı.


(habertürk)