Londra merkezli İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, Pakistan'da Temmuz ayında yaşanan sel felaketinden etkilenenler hakkında açıklamada bulundu.
Londra merkezli İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, Pakistan'da temmuz ve ağustos aylarındaki sel felaketinden etkilenen yüz binlerce sel mağdurunun soğuk hava, hastalıklar ve yetersiz beslenme tehdidi altında olduğunu açıkladı.

Oxfam tarafından yayımlanan raporda, 1,9 milyon kişinin soğuk,hastalık ve kötü beslenme riskine karşı önlemlerin arttırılması çağrısında bulunuldu.

Ocak ayının ikinci haftasından sonra 200 binden fazla kişinin soğuk havadan kaynaklanan göğüs ve solunum yolları enfeksiyonu nedeniylesağlık kuruluşlarına başvurduğu belirtilen raporda, yetersiz beslenmenin yol açacağı hastalıkların oranında artışlar beklendiğine işaret edildi.

Kuruluşun Pakistan'daki temsilcisi Neva Han yaptığı açıklamada, afetzedelerin durumlarını iyileştirilmesine yönelik yerel ve uluslararası yardımların yetersiz kaldığına dikkati çekerek, Pencap, Sind ve Beluçistan eyaletlerindeki Dera Gazi Han, Dadu, Jampur, Rajanpur, Muzaffargarh ve Layyah kentlerinde yüz binlerce kişinin çok kötü koşullarda yaşamlarını sürdürmek zorunda olduklarını söyledi.

Sellerin vurduğu bölgelerde ekim sezonunun kaçırıldığına işaret eden Han, mağdurların bu yıltarımgelirinden mahrum olacaklarını ve gıda kriziyle karşı karşıya kalabileceklerini belirtti.

Barınaktan yoksun yüz binlerce kişinin de hasar görmüş evlerine geri döndüğüne veya akrabalarının bahçelerine kurdukları çadırlarda yaşadığını ifade eden Han, sel bölgelerinde hayatın normale dönmesi için dünya çapında bir programın uygulamaya konulması gerekliliğine inandığını ifade etti.

AA