En yaşlı galaksi bulundu

NASA'nın Hubble Uzay Teleskopu tarafından görüntülenen galaksi, 13.2 milyar yıl yaşında


NASA'nın Hubble Uzay Teleskopu tarafından görüntülenen galaksi, şimdiye kadar bilinenlerin en yaşlısı ve 13.2 milyar yıl yaşında. ABD'li ve Avrupalı araştırmacıların evrenin başlangıcına dair yaptıkları araştırmanın Nature dergisinde yayınlanan sonuçlarına göre, galaksi, evren henüz 480 milyon yıl yaşındayken oluşmuş. Çok uzaklardaki galaksiden yayılan ışık saniyede 300 bin kilometre hızla yolculuğunu gerçekleştiriyor. Astronomlar ışık hızını bir tür zaman makinesi gibi kullanabiliyor ve çok uzaklardaki uzay cisimlerinden yayılan ışıkları sanki geçmişe yolculuk etmiş gibi görüyorlar.

Gazeteport'un haberine göre; bu galaksi 13.2 milyar yıl önce, Büyük Patlama ile evrenin oluşumundan hemen sonra ışıklarını yaymaya başladı.

Uzaklık, ışığın bir tür Doppler etkisi olan, kırmızıya kayma derecesi ile ölçülüyor. Tıpkı trenin düdüğünün tren yaklaşırken ve geçerken değişiyor gibi görünmesinde olduğu gibi, ışığın rengi de değişiyor. Galaksinin kırmızıya kayma derecesi 10, bu da onu şimdiye kadar görüntülenen galaksilerin en uzak ve en yaşlısı kılıyor. Bundan önceki rekor ekimde görüntülenen kırmızıya kayma derecesi 8.5'luk bir galaksiye aitti.(habertürk)