Göstericilere ateş açıldı

Mısır'ın doğusundaki İsmailiye kentinde yüzlerce kişi, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e karşı gösteri düzenledi. Süveyş de polis göstericilere plastik mermiyle müdahalede bulundu

Bir görgü tanığı, polisin göstericilere karşı plastik merminin yanı sıra tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullandığını söyledi.

Kentte dün bir karakol ile hükümet binasını ateşe veren göstericilerin bugün de başka bir karakolu ateşe verdiği belirtildi.

Bu arada, hükümet sözcüsü Magdi Radi, protestoculara müdahalede son derece sağduyulu bir şekilde hareket eden polisin, Süveşte'ki vandalizme karşı ise sert bir şekilde yanıt verdiğini ifade etti.

KAHİRE'DE CAN KAYBI VAR

Mübarek karşıtı gösterilerin ikinci gününde çıkan şiddet olaylarında bir polis öldü. Hüsnü Mübarek karşıtı gösterileri yasaklamasından sonra en az 500 kişi tutuklandı. Ülke genelinde çıkan olaylarda 400'den fazla kişi yaralandı.

Polisin göstericilere kötü muamelede bulunduğunu öne süren protestocular, bununla ilgili video görüntülerini internetteki görsel paylaşım sitesi Youtube gibi kanallar üzerinde dünyaya yaymaya çalışıyor.

EL BARADEİ YÖNETİME TALİP

Mısırlı reform yanlısı muhalif Muhammed El Baradei, Mısır halkı isterse geçici yönetimin başına geçmeye hazır olduğunu söyledi.

El Arabiya televizyonunun alt yazıyla son dakika olarak geçtiği haberde, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun eski başkanı olan Baradei için "El Baradei: Sokak talep ederse geçiş döneminde iktidara gelmeye hazır" ifadesi kullanıldı.BORSADA TAHTALAR KAPANDI
Mısır'da hükümet karşıtı gösterilerin yarattığı kaygılar yüzünden borsanın hızla değer kaybetmesi üzerine, borsada işlemler geçici olarak durduruldu.
Mısır borsasında EGX30 Endeksi, işlemler başladıktan sonra 15 dakika içinde yüzde 6,25 oranında değer kaybedince, borsada işlemlerin geçici olarak durdurulmasına karar verildi. Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek karşıtı gösterilerin sürmesinin yarattığı kaygılar nedeniyle borsa dün yüzde 6,1 gerilemişti.

AMR MUSA OLAYLARI DEĞERLENDİRDİ
Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Tunus, Mısır ve bazı Arap ülkelerindeki olayların, Arap dünyasındaki huzursuzluğun bir yansıması olduğunu söyledi.
Davos Zirvesine katılan Amr Musa, son günlerde Kuzey Afrika ülkelerinde meydana gelen olaylara ilişkin sorularını yanıtladı.
Arap dünyasındaki huzursuzluğun, birkaç Arap ülkesi tarafından ifade edildiğini belirten Musa, sorunların, coğrafi, bölgesel hatta uluslararası kaynaklı olduğunu kaydetti.
Amr Musa, Arap dünyasında bir süredir var olan ancak son zamanlarda ifadelendirilen olayların çözümünde reformun çok önemli olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE'NİN ROLÜ
Bölgedeki sorunların çözümünde Türkiye'nin önemli bir rolü olduğunu da ifade eden Musa, Türkiye'nin, bölgeyi ve sorunları çok uzun süreden buyana iyi tanıdığını ve bölgedeki barış sürecinde de olumlu katkılarda bulunduğunu söyledi.
Türkiye'nin cumhurbaşkanı ve başbakanıyla Ortadoğu'daki ve Arap dünyasındaki sorunların çözümünde etkin olduğunu da anlatan Musa, Türkiye'nin Arap Birliği ile birlikte gösterdiği işbirliğinin de önemine dikkat çekti.

YEMEN'DE TEPKİLER ARTIYOR
Yemen'in başkenti Sana'da muhalefetin çağrısıyla binlerce kişi 32 yıldır iktidardaki Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in görevini bırakması için gösteri yaptı.
Basın mensupları, muhalif koalisyonun "ortak buluşma" çağrısı üzerine toplanan göstericilerin, "Tunus Devlet Başkanı 20 yıl sonra gitti, Yemen'de 30 yıl yeter" ve "Yeni göreve hayır, iktidarın babadan oğula geçmesine hayır" diye slogan attıklarını bildirdiler.
Yemen'de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, Eylül 2006'da 7 yıllığına yeniden seçilmişti. Parlamentoda görüşülmekte olan anayasa değişikliğine göre, ülkede şu an iktidarda bulunan devlet başkanına ömür boyu görev yapma hakkı doğacak.TUNUS'TA KABİNE SALLANTIDA
Tunus'un başkenti Tunus'ta geçiş hükümetinin istifası için gösteriler sürerken, hükümetteki değişiklik açıklamasının bugün yapılması bekleniyor.
Başkentteki yağmur altında yüzlerce kişi, gece sokağa çıkma yasağına rağmen dördüncü geceyi de başbakanlık ve hükümet binalarının yakınında geçirdi.
Sabah olmasıyla hükümet karşıtı sloganlar atmaya başlayan göstericilerin sayısı, başka grupların da katılmasıyla giderek büyüyor.
Devrik Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin ülkeden kaçmasına neden olan ayaklanmanın başladığı Sidi Buzid kentinde genel grev ilan edilirken, sokağın baskısıyla kabinedeki değişikliğin de bugün açıklanması bekleniyor.

BİNLERCE KİŞİ HÜKÜMETİN İSTİFASINI İSTEDİ
Tunus'taki devrimin kalesi orta batıdaki Sidi Buzid'de binlerce kişi geçiş hükümetinin istifası için gösteri yaptı.
Basın mensuplarının bildirdiğine göre, Tunus İşçi Sendikası'nın genel grev ilan ettiği kentteki göstericilerin "devrimin çalınmasına hayır", "Sütü bozuklar defolun" ve "Gannuşi hala anlamadın mı?" diye slogan attılar.(habertürk)