Mısır’da gergin cuma

Mısır’da Devlet Başkanı Mübarek’e karşı başlayan protestoların bugün Müslüman Kardeşler hareketinin de katılımıyla cuma namazı sonrasında büyüyebileceği belirtiliyor. Mübarek’in olaylar karşısında ABD’den lojistik destek istediği öne sürüldü

Tunus’taki halk ayaklanmasının ardından Mısır’da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’e karşı başlatılan protestolar, güvenlik güçlerinin tüm müdahalelerine karşın yayılarak sürüyor. Şu ana kadar 6 kişinin yaşamını yitirdiği binlerce kişinin de gözaltına alındığı gösteriler, dün Süveyş ve İsmailiye’de devam etti. Gözaltına alınan göstericilerin serbest bırakılmasını isteyen öfkeli protestocular Süveyş’te bir karakolu ateşe verdi. Protestocular önceki gün de kentte bir karakolu yakmıştı. İsmailiye kentinde de yüzlerce kişi, Mübarek karşıtı sloganlar atarak kent merkezinde yürüyüş yaptı. Polis güçleri, dağılmayan gruba göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Sina’da da bir Bedevi gösterici, polisin açtığı ateş sonucu, başından vurulup öldü.
CUMA CAĞRISI
İnternetten yapılan çağrılarda bugün cuma namazı çıkışında daha büyük kitlelerin gösteri için sokaklara çıkması çağrısında bulunuluyor. ‘Müslüman Kardeşler’in de bugün gösterilere destek vermesi bekleniyor.
Baradey koltuğa talip
MISIR’daki reform hareketinin öncülerinden Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun eski başkanı Muhammed El Baradey, Mısır halkı isterse geçici yönetimin başına geçmeye hazır olduğunu söyledi. Dün Avusturya’nın başkenti Viyana’dan Mısır’a dönen Baradey, Cumhurbaşkanı Mübarek’in emekliye ayrılma zamanının geldiğini belirtirken, sokak gösterilerine liderlik yapmayacağını, rolünü siyasi değişime öncülük etmek olarak gördüğünü kaydetti. Baradey’in bugün başkent Kahire’de düzenlenecek büyük gösteriye de katılması bekleniyor.
Mübarek yardım istedi
Mübarek’in Savunma Bakanı Mareşal Muhammed Tantavi’yi Washington’a göndererek ABD yönetiminden göstericileri bastırmak için yardım istediği öne sürüldü.
Obama itidal tavsiye etti
ABD Başkanı Barack Obama, hem hükümete, hem de eylemcilere çağrı yaparak, “Mısır’daki sorunlar için şiddet çözüm değil” dedi. “Mısır müttefikimiz” diyen Obama, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’e birçok kez reform çağrısı yaptığını söyledi. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de, Mısır yönetimine “Şiddete başvurma” çağrısı yaptı, bunun radikalleşmeyi körükleyeceğine dikkati çekti. İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini ise, Mübarek’e destek vedi.
ÜLKEDE İNTERNET BÜYÜK ÖLÇÜDE KESİLDİ

Muhalefetin, internetteki sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla onbinlerce kişiye ulaşarak bugün büyük bir gösteri yapmayı planladığı Mısır'da, internetin büyük ölçüde kesildiği bildirildi.

Mısır'daki büyük servis sağlayıcılardan biri, dün yerel saatle 12.30'dan sonra internet trafiğinin durduğunu bildirdi. Kullanıcılar da internet ve cep telefonu mesaj servislerine giremediklerini söyledi.

Bazı vatandaşlar internete hiç giremediklerini söylerken, bazıları Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine giriş bulunmadığından şikayet etti.

Mısır'ın önde gelen muhalif gençlik örgütü 6 Nisan Hareketi, internetteki sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla 70 bin kişiye ulaşarak, bugün yönetime büyük bir gösteri yapma çağrısında bulunmuştu.

Sosyal paylaşım siteleri ve cep telefonu mesajları, Mısır gibi ülkelerde protestocuları toplamada hayati öneme sahip.

Öte yandan, başkent Kahire'de yapılacak gösteri öncesinde hükümet, terörle mücadelede kullanılan özel operasyonlar gücünü başta Tahrir meydanı olmak üzere stratejik bölgelerde konuşlandırdı.


(habertürk)