Moskova yönetimi İran’ın nükleer tesislerini vuran ‘Stuxnet’ bilgisayar virüsünün santrifüjleri kontrolden çıkararak büyük bir nükleer faciaya yol açabileceği uyarısında bulundu..
Geçtiğimiz aylarda başta Buşehr reaktörü olmak üzere İran’ın nükleer tesislerindeki bilgisayar sistemlerine bulaşan ‘Stuxnet’ virüsünün, 1986’da Ukrayna’daki Çernobil reaktöründe meydana gelene benzer bir felakete yol açabileceği öne sürüldü.
Rusya’nın NATO Büyükelçisi Dimitri Rogozin, ‘dünyanın ilk sanal silahı’ olarak adlandırılan virüsün, Buşehr’deki santrifüjleri kontrolden çıkardığını vurgulayarak, bu durumun her an nükleer bir sızıntıya yol açabileceği uyarısında bulundu.
Virüsün son derece bulaşıcı ve tehlikeli olduğunu kaydeden Rogozin, NATO yetkililerini ‘Stuxnet’ konusunda araştırma yapmaya çağırdı. Ağustos ayında ortaya çıkan bilgisayar virüsünün İsrail tarafından Tahran yönetiminin nükleer programını sabote etmek amacıyla geliştirildiği iddia ediliyor.
Genellikle kapalı devre bilgisayar sistemlerini hedef alan virüsün, bulaştığı sistemin kendi kendini yok etmesine yol açtığı öngörülüyor.
GAZETE HABERTÜRK