8 milyon TL'lik yardım Pakistan'a ulaştı

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Pakistan'a gönderilen Defne isimli yardım gemisi, 25 gün süren yolculuğun ardından Pakistan'ın Karaçi limanına ulaştı


4 bin 800 ton kapasiteye sahip olan geminin taşıdığı yardım malzemeleri hızlı bir şekilde boşaltılarak sel felaketinin yaşandığı bölgelere gönderildi. İğneden ipliğe binlerce kalemden oluşan yardım malzemeleri afetzede ailelerin yaralarını saracak.

Birbiri ardına yaşadığı felaketlerle gündemden düşmeyen Pakistan'a, İHH İnsani Yardım Vakfı bünyesinde gönderilen Defne isimli yardım gemisi ulaştı. İki ayı bulan hummalı bir kampanyanın ardından 31 Aralık'ta İstanbul'dan yola çıkan 4 bin 800 tonluk yardım gemisi, cumhuriyet tarihinde Pakistan'a bir seferde en büyük yardımı götüren gemi olarak tarihe geçti.
8 milyon TL değerinde insani yardımı Pakistan'ın Karaçi limanına ulaştıran gemiyle, iğneden ipliğe, Pakistan halkının ihtiyaç duyduğu onlarca kalem malzemeyle ihtiyaç sahiplerinin yaralarının sarılması amaçlanıyor. Yapılan yardımlar arasında inşaat malzemesi, ilaç ve tıbbi malzemeler, gıda, çadır, battaniye, prefabrik evler, temizlik malzemesi ve tekstil eşyası da yer alıyor.

Türkiye'den Sind'e Pencab'a uzanan yardım

25 günlük bir yolculuğun ardından Defne yardım gemisinin Pakistan'a ulaştığını söyleyen İHH İnsani Yardım Vakfı Pakistan Temsilcisi Mehmet Kara, HABERTÜRK'e organizasyonla ilgili şöyle konuştu: "Karaçi limanında resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından gemide bulunan yardım malzemeleri hızlı bir şekilde boşaltılarak Sind, Pencab, Pahtunha gibi sel bölgelerine gönderilmeye başlandı. Öncelikle afetzede aileler, hastaneler, okullar, yetimhaneler, medreseler yardım malzemelerinden istifade edecekler. İHH İnsani Yardım Vakfı olarak bu çalışmanın hazırlanmasında emeği geçen, maddi ve manevi destekte bulunan tüm gönüllülerimize ve hayırsever halkımıza teşekkür ediyoruz." Kara, Defne yardım gemisinin Pakistan'da coşkuyla karşılandığını da sözlerine ekledi.


(habertürk)