Yurda dönen vatandaşlar o anları anlattı


Türk vatandaşlarının tahliyesi için Türk Hava Yolları (THY) tarafından tahsis edilen özel uçaklar Mısır'dan Türkiye'ye dönmeye başladı.


30.01.2011,20:52:16


İlgili Foto GaleriHaberin fotoğraf galerisine gitmek için tıklayınız.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın talebi üzerine Mısır'da yaşayan Türk vatandaşlarının tahliye edilmesi için öğle saatlerinde İskenderiye'ye gönderilen THY'ye ait özel uçaklardan ikincisi de saat 18.56'da İskenderiye'den İstanbulAtatürk Havalimanı'na geldi.

İskenderiye'de tekstil işiyle uğraşan uçak yolcularından Korhan Gülsen, Atatürk Havalimanında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İskenderiye'de polislerin bulunduğu bir bölgede yaşadıklarını belirterek, ''Polisler, şehirdeki güvenliği bir tarafa bırakıp kendi ailelerini korumaya aldı. Hertaraf yağmacılarla dolu. Hapishaneden kaçan insanlar vardı, onlar bizi çok korkuttu. Devletimize sığındık, devletimiz bize özel uçak göndererek ülkemize getirdi, çok teşekkür ediyoruz'' dedi.

Dün akşam korkunç olaylar yaşadıklarını ifade eden Gülsen, şunları söyledi:

''Dün akşam elimizde sopalar ve bıçaklarla evimizin kapısında bekledik. Çok kötü bir durum. Güvensizlik çok kötü bir şey. Konsolosluk görevlilerini arayıp bizi Türkiye'ye götürmelerini istedik. Sabaha kadar telefonla iletişim kurduk. Sabah saat 10.00'dan öğleden sonra saat 16.00'ya kadar İskenderiye Havalimanında bekledik. Kahire'ye gitmek istedik oraya da gidemedik. Durum hakikaten çok kötü. Bütünalışverişmerkezleri yağmalanmış, yakılıp yıkılmış durumda. Dışarıdan kapılar çalınıyor, kapıyı açarsan içeri giriyorlar. 60 kişiye tecavüz edildiği söyleniyor. Yüze yakın kişi ölmüş. Anlatılacak gibi değil, yaşananlar çok kötü.''

-''BÜYÜK İHTİMALLE DÖNMEYECEĞİZ''-

Türkiye'ye döndükleri için büyük sevinç duyduklarını ifade eden Gülsen, ''Türkiye'de bir hafta on gün bekleyeceğiz, durum düzelirse Mısır'a döneceğiz, yoksa büyük ihtimalle dönmeyeceğiz. Bundan sonra Mısır'da Mübarek yönetiminin kalması zor gözüküyor. Mübarek, istediği kadar yeni hükümet atasa da halk onu istemiyor. Gösteriler sürüyor, gösteriden ziyade yağmacılık çok kötü. Cezaevlerinden 6 bine yakın kişi kaçtı. Bu insanlara çok büyük problem yaşattı'' dedi.

Yolculardan Volkan Ozan da, ailesiyle birlikte İskenderiye'de yaşadığını belirterek, ülkede durumun askerlerin de müdahalesiyle normale dönmeye başladığını belirtti. Türkiye'ye THY'nin tahsis ettiği özel bir uçakla geldiklerini belirten Ozan, Türkiye'deki yetkililere teşekkür etti.

Gözde Zorlu Ozan da, gündüz saatinden ziyade geceleri sıkıntı yaşandığını belirterek, ''Hapisten çok sayıda kişi kaçmış. Hapisten kaçanlar ve çapulcular akşamları yağmacılığa çıkıyor. Bizim şahit olduğumuz bir olay yok, bunları televizyonlardan duyduk. Gündüz silah sesleri duyuyoruz, ne olduğunu bilmiyoruz. Kimse evinden çıkmıyor. Tabii korkuyorsunuz. Gündüzleri ise sakin'' diye konuştu.

Ülkedeki belirsizlikten korktukları için Türkiye'ye döndüklerini belirten Gözde Zorlu Ozan, durumun sakinleşmesin ardından yeniden Mısır'a dönmeyi düşündüklerini kaydetti.


AA