Ordu şiddet olaylarına karışanları tutukladı

Mısır'da, istifası istenen Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yanlıları tarafından başlatılan şiddet olaylarına karışanlar ordu tarafından tutuklandı

El Arabiya televizyonu, Tahrir Meydanı'ndaki protesto gösterilerinde yaşanan şiddetin ardından ordunun, bu olaylara karışanları tutukladığını duyurdu, ancak kaç kişinin tutuklandığını belirtmedi.

Meydanın dışında kamp kuran hükümet karşıtı protestocular, ordunun müdahale etmesi çağrısında bulunmuş, ancak şiddet olayları sırasında ordu, müdahalede bulunmamıştı.

Bu arada, bugün sabaha karşı çıkan çatışmalarda ölü sayısının 4'e yükseldiği bildirildi. Tanıklardan 26 yaşındaki Muhammed Seyit Mustafa, ''Böylesi hiç olmamıştı, Mısırlı Mısırlı ile çatışıyor, bu bir iç savaş'' dedi.
TAHRİR MEYDANI'NDAKİ ÇATIŞMALARI İZLEYEN YABANCI GAZETECİLERİN ŞİDDET GÖRDÜĞÜ BELİRTİLDİ

Mısır'da, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek aleyhtarları ile taraftarları arasında çıkan çatışmaları izleyen çok sayıda yabancı gazetecinin şiddet gördüğü bildirildi.

Başkent Kahire'nin merkezindeki Tahrir Meydanı'nda yaşanan çatışmaları takip eden yabancı muhabir, foto muhabiri ve kameramanların, kendileri açısından durumun son derece gergin olduğunu belirtti.

Bir AFP muhabirinin, Mübarek taraftarlarının kendisine karşı saldırgan davranması üzerine iki Mısırlı askerin korumasında meydanı terk ettiği ifade edildi.

Merkezi Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan ''Le Soir'' gazetesi, olayları takip eden Serge Dumont adlı muhabirinin, ''dövüldükten sonra, kimliği belirsiz kişilerce götürüldüğünü'' duyurdu.

Tahrir Meydanı'nda görgü tanığı bir gazeteci, Mısırlı askerlerin, Kanada devlet televizyonu Radio-Canada için çalışan bir kameramanı, öfkeli kalabalığın elinden zor kurtardığını, askerler müdahale etmese bütün Radio-Canada ekibinin ölünceye dek dövüleceğini ifade etti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ile basın kuruluşları, Mısır'daki olayları izleyen birçok gazetecinin buna benzer saldırılara maruz kaldığını ve örneklerinin çoğaltılabileceğini bildirdi.

Yabancı gazetecilere yapılan saldırıları kınayan Sınırsız Muhabirler Örgütü, BBC, El Cezire, CNN, El Arabiya ve ABC News, muhabirlerinin kalabalığa karışmış sivil polislerin saldırısına uğradığını veya saldırgan davranışına maruz kaldığını açıkladı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Genel Sekreteri Jean-François Julliard, yayımladığı yazılı açıklamada, olayları izleyen yabancı gazetecilerin, Mübarek taraftarlarının ve kalabalığa karışmış sivil polisler tarafından dövüldüklerini, kamera, fotoğraf makinesi, ses ve görüntü bandı gibi malzemelerinin de çalındığını belirtti.
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley de yaptığı açıklamada, yabancı gazetecilere yapılan saldırı ve gözaltılardan dolayı endişelerini bildirdi.
TRT MUHABİRİ METİN TURAN DÖVÜLDÜ, ZAMAN GAZETESİ FOTO MUHABİRİ İSA ŞİMŞEK TARTAKLANDI
Mısır'da başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda protesto gösterilerini izleyen TRT temsilcisi Metin Turan ile Zaman gazetesi foto muhabiri İsa Şimşek, şiddete maruz kaldı.

Metin Turan, Tahrir Meydanı'na giderken Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yandaşlarınca yolu kesilerek feci şekilde dövüldü. Mübarek taraftarları, Metin Turan'ın kamerasını, parasını, fotoğraf makinesini ve cep telefonunu gasp etti.

Metin Turan, kendi çabalarıyla Mübarek taraftarlarının elinden kurtularak Türkiye Büyükelçiliğine sığınmayı başardı. Vücudunda ağır darp izleri ve yüzünde sıyrıklar bulunan Turan'ı elçilik yetkililerinin hastaneye götüreceği belirtildi.

Zaman gazetesi foto muhabiri İsa Şimşek ise önce muhalif göstericiler tarafından tartaklandı. Gösteri alanından çıkmaya çalışan Şimşek, daha sonra Mübarek yandaşları tarafından tartaklandı. Şimşek'in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
KENDİ İŞLERİYLE UĞRAŞSINLAR
Mısır'da hükümet, uluslararası toplumdan gelen iktidarın değişimine yönelik çağrıları reddetti. Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hüsam Zeki, uluslararası toplumdan gelen çağrıların ardından yaptığı açıklamada, ''iktidar değişimini'' kabul etmediklerini, çağrıların Mısır'daki durumu alevlendirmeye yönelik olduğunu ifade etti. Zeki, "ABD, İngiltere, Fransa gibi Batılı ülkelerin, hatta Türkiye'nin her durumda rol oynamaya çalışmasını, Mısır'daki gelişmelere burunlarını sokmasını görmek üzücü" diyerek, bu ülkelerin kendi işleriyle uğraşmasını istedi. "Bu ülkeleri cüretkar ve eşi benzeri olmayan biçimde Mısır halkı adına konuşmakla" suçlayan Zeki, bu durumun hükümet ve halk tarafından reddedildiğini vurguladı.
AFP: TÜRKİYE BÖLGESEL ROLÜNÜ GÜÇLENDİRMEK İSTİYOR
Fransız haber ajansı AFP, Türkiye'nin Mısır'daki protestolara gösterdiği tepkiyi anlatırken, ''Türkiye bölgesel rolünü güçlendirmek istiyor'' yorumunda bulundu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır'daki iktidar değişikliğine güçlü desteğine değinen AFP, bu isteğin ''Türkiye'nin bölgesel güç rolünü sağlamlaştırmak arzusunu yansıttığını'' belirtti.
MISIR CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI SÜLEYMAN: SİYASİ GÜÇLERLE DİYALOG PROTESTOLARIN SONA ERMESİNE BAĞLI
Mısır'ın yeni atanan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman, siyasi güçlerle diyaloğun protestoların sona ermesine bağlı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek karşıtı ve yanlısı tüm protestoculara evlerine dönmeleri çağrısında bulunan Süleyman, sükuneti sağlamak için sokağa çıkma yasağına uyulmasını istedi.

Resmi haber ajansı MENA'nın bildirdiğine göre Süleyman, ''Gösterilere katılanlar mesajlarını iletmiş bulunuyorlar. Hem reform isteyenler hem de Mübarek'i destekleyenler'' dedi.

Ömer Süleyman, tüm vatandaşların evlerine dönmesini, yetkililerin sükunet ve istikrarı sağlama ve geçen haftadan beri göstericilerin verdikleri kayıplarla zararı sınırlamak için gösterdikleri çabalara yardımcı olmak için sokağa çıkma yasağına uymalarını istedi.
İSRAİLLİ 4 GAZETECİ MISIR'DA TUTUKLANDI

Mısır'daki gösterileri izlemek için Kahire'ye giden İsrailli 4 gazetecinin tutuklandığı bildirildi.

İsrail radyosunun haberine göre, gazetecilerden 3'ü İsrail'in Kanal 2 televizyonu için, dördüncüsü de İsrail'in Arap kentlerinden Nasıra'daki bir haber portalı için çalışıyor.

Gazetecilerin tutuklanma gerekçesi olarak, hem ülkeye turist vizesiyle giriş yaparak çalışmaları, hem de sokağa çıkma yasağını ihlal etmelerinin gösterildiği bildirildi.

İsrail televizyon ve gazetelerinin bir çok muhabiri, gösteriler nedeniyle Mısır'da bulunuyor.

Bu arada Jerusalem Post gazetesinin internet sitesinde de, İsveç gazetesi Aftonbladet'e dayanarak verilen haberde, iki İsveçli gazetecinin de Mısır askerleri tarafından, "Mossad ajanı" oldukları iddiasıyla saatlerce tutuldukları belirtildi. Haberde, Mısır askerlerinin gazetecilere saldırdıkları, yüzlerine tükürdükleri ve öldürmekle tehdit ettikleri de kaydedildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın, tutuklu gazetecilerin serbest kalmalarını sağlamak için Mısır'lı yetkililerle temasa geçtiği belirtilirken, bakanlık, Mısır'da bulunan tüm İsrailli basın mensuplarından sorumlu davranmalarını ve kurallara riayet etmelerini istedi.

WASHINGTON, TEPKİLİ VE VATANDAŞLARININ BİR AN ÖNCE MISIR'DAN AYRILMALARINI İSTİYOR

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Mısır Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman'ı telefonla arayarak, Mısır'daki Mübarek aleyhtarları ile Mübarek yandaşlarının çatışmalarının yol açtığı şiddet olaylarını ''şok edici'' olarak nitelendirdi ve bu olayların sorumlularının bulunması için bir soruşturma açılmasını istedi.

Washington'daki yetkililer, Kahire'de meydana gelen yeni şiddet olayları karşısında, ABD vatandaşlarının ''vakit kaybetmeden'' Kahire Havalimanına gitmelerini ve bir an önce Mısır'dan ayrılmalarını istedi. Ayrıca, şiddet olaylarının tırmanması nedeniyle Mısır'a ek sefer yapılamama ihtimalinin olduğu da bildirildi.
ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ CROWLEY: ''UMUYORUZ Kİ GELECEKTE DE MISIR, ORTADOĞU'DA BARIŞ SÜRECİNDEKİ YAPICI ROLÜNÜ DEVAM ETTİRİR''
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley,Mısır'ın, gelecekte de Ortadoğu'da barış sürecindeki yapıcı rolünü devam ettireceğini umduğunu belirtti.

Philip Crowley, yaptığı açıklamada, Mısır'da iktidara gelecek yeni hükümetin de İsrail ile olan barışa önem vermeye devam etmesini umduğunu ifade etti.

Crowley, ''Umuyoruz ki, Mısır'da iktidara gelecek olan yeni hükümet de bugüne dek olduğu gibi, Mısır'ın Ortadoğu'da barış sürecindeki yapıcı rolünü devam ettirir ve İsrail ile olan barışa önem vermeye devam eder'' dedi.

Mısır, 1979 yılında İsrail ile barış anlaşması imzalamış ve Hüsnü Mübarek iktidarı, İsrail ile barış konusunda ABD'nin Arap dünyasındaki en iyi müttefiki olmuştu.
BEYAZ SARAY SÖSCÜSÜ GIBBS: MISIR'DA DEĞİŞİM ZAMANI ŞİMDİ
Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında, ''Mısır'da demokrasiye yönelik değişimin derhal hayata geçirilmesi gerektiği'' mesajını yineledi. ABD Başkanı Barack Obama ve Amerikan yönetiminin Kahire sokaklarında meydana gelen şiddet eylemlerini şiddetle kınadığını vurgulayan Gibbs, ''Tüm bu süreç boyunca aynı mesajı verdik. Eğer herhangi bir şiddet eylemi Mısır yönetimi tarafından kışkırtılıyorsa, bu derhal son bulmalıdır. (Mısır'da) Değişim zamanı geldi ve bu zaman şimdi. Mısır halkının ilerleme ve değişimi görmeye derhal ihtiyacı var" diye konuştu.Obama'nın, ''Mısır'da değişim zamanının geldiği'' mesajını, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile doğrudan ve samimi telefon görüşmesinde de açıkça dile getirdiğini ifade eden Gibbs, Beyaz Saray'ın, Mübarek'in Eylül ayına kadar görevde kalmasından tatmin olup olmadığı sorusunu, Obama'nın Mübarek ile görüşmesinin detaylarına girmeyeceği şeklinde yanıtladı. Gibbs, ''(Değişim ihtiyacı konusunda) Eğer bana şimdinin Eylül ayı mı demek olduğunu soruyorsanız, Eylül ayı değil, şimdi demek şimdi'' ifadesini kullandı.

İSRAİL BAŞBAKANI NETANYAHU, MISIR-İSRAİL İLİŞKİLERİNİN ÖNEMİNİ HATIRLATTI

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Mısır ile bağların korunması gerektiğini belirterek, Mısır'da işbaşına gelecek herhangi bir hükümete, Mısır-İsrail barış anlaşmasının korunmasının öneminin hatırlatılmasının uluslararası toplumun sorumluluğunda olduğunu bildirdi.

Mısır'daki ayaklanmanın bölgede ''uzun yıllar sürecek bir belirsizlik ve istikrasızlık dönemine yol açmasından endişe ettiğini ifade eden Netanyahu, ''Ama eminim ki, Mısır'da, demokrasiyi yerleştirmek, reformlar yapmak ve ölçülü değişiklikler getirmek isteyen bir iktidar, İsrail ile Arap dünyası arasındaki barış sürecinin de ilerlemesine katkıda bulunur'' ifadelerini kullandı.

Filistin topraklarının güneybatısında yer alan Gazze Şeridi'nin en büyük kenti Gazze'ye hakim olan Hamas örgütünün kaynağının, Mısır'daki başlıca muhalefet gücünü oluşturan Müslüman Kardeşler örgütü olduğunu ileri süren Netanyahu, İran'ın, insan haklarına saygı duyan bir Mısır değil, ortaçağa geri dönmüş ve yeni bir Gazze'ye dönüşmüş bir Mısır istediğini savundu.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, şimdilik Mısır'daki olaylardan dolayı İsrail için bir tehdit oluşmadığını belirtti.
MISIR'DAKİ TÜRK VATANDAŞLARININ TAHLİYESİNE DEVAM EDİLECEK

Mısır'da yaşanan olayların ardından bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarının tahliye edilmesine bugün de devam edileceği bildirildi.

Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği yetkililerinden alınan bilgiye göre, Başbakanlık tarafından tahsis edilen Türk Havayolları'na ait bir tahliye uçağının bugün öğle saatlerinde Kahire Uluslararası Havaalanı'na gelmesi bekleniyor.

Tahliye edilecek Türk vatandaşları ile ilgili kayıt işlemlerinin tamamlandığını belirten yetkililer, THY uçağının, 250 Türk vatandaşını Kahire'den alarak akşam saatlerinde İstanbul'a gideceğini söylediler.

Mısır'daki olayların başlangıç günü kabul edilen 25 Ocak tarihinden bu güne kadar, Türkiye'den gelen 8 tahliye uçağı, Mısır'da bulunan 1600 Türk vatandaşı ile 100 kadar Azerbaycan, Bosna Hersek ve Gürcistan vatandaşını tahliye etti.


(habertürk)