Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV), 2009 yılında yaptırdığı ve 2010'da İran'ı da dahil ederek tekrarladığı 'Ortadoğu'da Türkiye Algısı' araştırmasının sonuçlarına göre Ortadoğu'da Türkiye'ye karşı olumlu algı, yüzde 85'lik bir orana ulaştı. Katılımcıların yüzde 66'sı da Türkiye'yi model ülke olarak görüyor.


2009 yılındaki araştırma sonuçları bu oranı yüzde 75 olarak verirken; bir yıl içindeki yüzde 10'luk artış dikkat çekti. Türkiye dışında hiçbir ülkede böyle bir artış yaşanmazken; Suriye yüzde 72'lik düzeyle Türkiye'nin ardından geliyor. Araştırmanın vardığı bir başka sonuç ise Türkiye'nin Ortadoğu'da 'model ülke' olarak benimsenmesinin altını çiziyor. Katılımcıların yüzde 66'sı bu düşünceyi taşıyor. Türkiye'nin model ülke olarak gösterilmesinde Müslüman kimliği etkili olurken, bunun ardından ekonomik başarı ve demokratik bir rejime sahip olması geliyor.

Geçen seneye göre Türkiye'nin, olumlu algıyı yükseltemediği tek ülke Irak. Bölgede en az olumlu algıya sahip ülkeler ise İngiltere ve ABD.

ZAMAN