Tahrir Meydanı'nda 10 kişi öldü!

Ordu, Tahrir Meydanı'nda eylemcilerle Mübarek yanlıları arasında barikat kurdu. Ancak, Tahrir meydanı yakınında Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yanlılarının güvenlik barikatını aştığı bildirildi. Reuters, Tahrir Meydanı'ndaki olaylarda 10 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.


Kahire/Washington/Kudüs/Tel Aviv/Paris- Mısır'ın başkenti Kahire'deki Tahrir meydanında bugün ateş açıldığını belirten görgü tanıkları, açılan ateş sonucu 3 göstericinin öldüğünü söylediler. Tanıklar, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek aleyhtarları ile Mübarek taraftarlarının çatışmaya girdiği Tahrir meydanında bulunan ve Mübarek taraftarlarının mevzilendiği Ekim köprüsünden, Mübarek karşıtlarına doğru ateş açıldığını, 3 protestocunun öldüğü ve birçoğunun da yaralandığını ifade ettiler.
Mısır hukukçular Birliği ise yayımladığı yazılı açıklamada, Tahrir meydanında bulunan Mübarek karşıtlarının, Mübarek yandaşlarının açtığı ateşin hedefi olduğunu, birçok ölü ve yaralı bulunduğunu belirtiyor. Son yapılan açıklamada, Mısır'daki protestolarda ölenlerin sayısının 4'e yükseldiği ve 600'den fazla kişinin de yaralandığı bildirilmişti.

'Mısırlı Mısırlı ile çatışıyor, bu bir iç savaş'
Görgü tanıkları, verdikleri ifadelerde, Tahrir Meydanı'nda bulunan ve Mübarek taraftarlarının mevzilendiği Ekim Köprüsü'nden, Mübarek karşıtlarına doğru ateş açıldığını, 3 protestocunun öldüğü, birçoğunun yaralandığını belirtti. Mısır Hukukçular Birliği ise meydanda bulunan Mübarek karşıtlarının, Mübarek yandaşlarının açtığı ateşin hedefi olduğunu, birçok ölü ve yaralı bulunduğunu kaydetti. Tanıklardan 26 yaşındaki Muhammed Seyit Mustafa, ''Böylesi hiç olmamıştı, Mısırlı Mısırlı ile çatışıyor, bu bir iç savaş'' dedi.

"Mübarek'in oğlu aday olmayacak"
Mısır devlet televizyonu, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in oğlu Cemal Mübarek'in devlet başkanlığı seçimine katılmayacağını duyurdu.
Konuyla ilgili açıklamayı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman'ın yaptığı belirtildi.
Ömer Süleyman ayrıca, şiddete yol açanların cezalandırılacağı ve şiddete karışmadığı halde gözaltına alınanların serbest bırakılacağı sözünü verdi.

Cumhurbaşkanı Mübarek, birkaç gün önce yaptığı açıklamada, eylüldeki seçimlere katılmayacağını açıklamış ancak protestocular Mübarek'in "hemen gitmesi" talebiyle gösterilerine devam etmişlerdi.
Mübarek'in yönetimi 46 yaşındaki oğlu Cemal'e bırakacağı uzun zamandır konuşuluyordu.

Yabancı bir kişi dövülerek öldürüldü
Mısır'ın başkenti Kahire'nin çatışmaların sürdüğü Tahrir Meydanı'nda yabancı uyruklu bir kişinin öldürüldüğü bildirildi.
İlk yardım ekipleri ve görgü tanıklarının bildirdiğine göre, Tahrir Meydanı'nda bir yabancı dövülerek öldürüldü.
Görgü tanıkları ayrıca, Kahire'nin dış semtlerinden Şeyh Zuayyed'de Hyper One isimli büyük bir süpermarketin ateşe verildiğini, alışveriş yapmakta olan kişilerin camları kırarak dışarı çıktıklarını ve alevler içindeki binadan kaçtıklarını belirttiler.
Bu arada, Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü, Mısır polisinin aralarında bir Fransızın da bulunduğu bazı insan hakları savunucularını tutukladığını bildirdi.


Washington
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Mısır Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman'ı telefonla arayarak, Mısır'daki Mübarek aleyhtarları ile Mübarek yandaşlarının çatışmalarının yol açtığı şiddet olaylarını ''şok edici'' olarak nitelendirdi ve bu olayların sorumlularının bulunması için bir soruşturma açılmasını istedi. Washington'daki yetkililer, Kahire'de meydana gelen yeni şiddet olayları karşısında, ABD vatandaşlarının ''vakit kaybetmeden'' Kahire Havalimanı'na gitmelerini ve bir an önce Mısır'dan ayrılmalarını istedi. Ayrıca, şiddet olaylarının tırmanması nedeniyle Mısır'a ek sefer yapılamama ihtimalinin olduğu da bildirildi.

Yabancı gazetecilerin şiddet gördüğü belirtildi

Mısır'da, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek aleyhtarları ile taraftarları arasında çıkan çatışmaları izleyen çok sayıda yabancı gazetecinin şiddet gördüğü bildirildi. Başkent Kahire'nin merkezindeki Tahrir Meydanı'nda yaşanan çatışmaları takip eden yabancı muhabir, foto muhabiri ve kameramanların, kendileri açısından durumun son derece gergin olduğunu belirtti. Bir AFP muhabirinin, Mübarek taraftarlarının kendisine karşı saldırgan davranması üzerine iki Mısırlı askerin korumasında meydanı terk ettiği ifade edildi. Merkezi Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan ''Le Soir'' gazetesi, olayları takip eden Serge Dumont adlı muhabirinin, ''dövüldükten sonra, kimliği belirsiz kişilerce götürüldüğünü'' duyurdu. Tahrir Meydanı'nda görgü tanığı bir gazeteci, Mısırlı askerlerin, Kanada devlet televizyonu Radio-Canada için çalışan bir kameramanı, öfkeli kalabalığın elinden zor kurtardığını, askerler müdahale etmese bütün Radio-Canada ekibinin ölünceye dek dövüleceğini ifade etti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ile basın kuruluşları, Mısır'daki olayları izleyen birçok gazetecinin buna benzer saldırılara maruz kaldığını ve örneklerinin çoğaltılabileceğini bildirdi. Yabancı gazetecilere yapılan saldırıları kınayan Sınırsız Muhabirler Örgütü, BBC, El Cezire, CNN, El Arabiya ve ABC News, muhabirlerinin kalabalığa karışmış sivil polislerin saldırısına uğradığını veya saldırgan davranışına maruz kaldığını açıkladı. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Genel Sekreteri Jean-François Julliard, yayımladığı yazılı açıklamada, olayları izleyen yabancı gazetecilerin, Mübarek taraftarlarının ve kalabalığa karışmış sivil polisler tarafından dövüldüklerini, kamera, fotoğraf makinesi, ses ve görüntü bandı gibi malzemelerinin de çalındığını belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley de yaptığı açıklamada, yabancı gazetecilere yapılan saldırı ve gözaltılardan dolayı endişelerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Crowley
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley,Mısır'ın, gelecekte de Ortadoğu'da barış sürecindeki yapıcı rolünü devam ettireceğini umduğunu belirtti. Philip Crowley, yaptığı açıklamada, Mısır'da iktidara gelecek yeni hükümetin de İsrail ile olan barışa önem vermeye devam etmesini umduğunu ifade etti. Crowley, ''Umuyoruz ki, Mısır'da iktidara gelecek olan yeni hükümet de bugüne dek olduğu gibi, Mısır'ın Ortadoğu'da barış sürecindeki yapıcı rolünü devam ettirir ve İsrail ile olan barışa önem vermeye devam eder'' dedi. Mısır, 1979 yılında İsrail ile barış anlaşması imzalamış ve Hüsnü Mübarek iktidarı, İsrail ile barış konusunda ABD'nin Arap dünyasındaki en iyi müttefiki olmuştu.

Netanyahu

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Mısır ile bağların korunması gerektiğini belirterek, Mısır'da işbaşına gelecek herhangi bir hükümete, Mısır-İsrail barış anlaşmasının korunmasının öneminin hatırlatılmasının uluslararası toplumun sorumluluğunda olduğunu bildirdi. Mısır'daki ayaklanmanın bölgede ''uzun yıllar sürecek bir belirsizlik ve istikrasızlık dönemine yol açmasından endişe ettiğini ifade eden Netanyahu, ''Ama eminim ki, Mısır'da, demokrasiyi yerleştirmek, reformlar yapmak ve ölçülü değişiklikler getirmek isteyen bir iktidar, İsrail ile Arap dünyası arasındaki barış sürecinin de ilerlemesine katkıda bulunur'' ifadelerini kullandı.

Filistin topraklarının güneybatısında yer alan Gazze Şeridi'nin en büyük kenti Gazze'ye hakim olan Hamas örgütünün kaynağının, Mısır'daki başlıca muhalefet gücünü oluşturan Müslüman Kardeşler örgütü olduğunu ileri süren Netanyahu, İran'ın, insan haklarına saygı duyan bir Mısır değil, ortaçağa geri dönmüş ve yeni bir Gazze'ye dönüşmüş bir Mısır istediğini savundu. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, şimdilik Mısır'daki olaylardan dolayı İsrail için bir tehdit oluşmadığını belirtti.

Ordu, şiddet olaylarına karışanları tutukladı

Mısır'da, istifası istenen Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yanlıları tarafından başlatılan şiddet olaylarına karışanların ordu tarafından tutuklandığı bildirildi. El Arabiya televizyonu, Tahrir Meydanı'ndaki protesto gösterilerinde yaşanan şiddetin ardından ordunun, bu olaylara karışanları tutukladığını duyurdu, ancak kaç kişinin tutuklandığını belirtmedi. Meydanın dışında kamp kuran hükümet karşıtı protestocular, ordunun müdahale etmesi çağrısında bulunmuş, ancak şiddet olayları sırasında ordu, müdahalede bulunmamıştı. Öte yandan, bugün sabaha karşı çıkan çatışmalarda ölü sayısının 4'e yükseldiği bildirildi.


2 bin 870 kişi Türkiye'ye getirildi

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) Mısır'daki olaylar dolayısıyla 2 bin 870 kişiyi Türkiye'ye getirdiği bildirildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy, yaptığı yazılı açıklamada, bugün saat 09.30 itibarıyla, 29 Ocaktan itibaren Mısır'a gönderilen 9 tarifeli uçakla bin 192, tahliye amaçlı görevlendirilen 8 uçakla da bin 678 olmak üzere toplam 2 bin 870 kişinin Türkiye'ye getirildiğini belirtti.

Tarifeli uçaklarla getirilen bin 192 kişiden yaklaşık 500'ünün yabancı uyruklu olduğunu ifade eden Ersoy, ayrıca özel olarak tahliye amaçlı görevlendirilen uçaklarla getirilen bin 678 kişi arasında Bosna Hersek, Azerbaycan, Kosova, Makedonya, Malezya, ABD, Almanya, Hindistan ve İspanya uyruklu kişilerin de bulunduğunu kaydetti. Bugün 281 yolcu kapasiteli bir özel tahliye uçağının daha Kahire'ye gönderileceğini, uçağın gün içinde İstanbul'a döneceğini belirten Ersoy, ayrıca bugün Mısır'a THY tarafından 2 tarifeli uçak seferinin yapılacağını bildirdi.

Mısır'da ordu, Mübarek yanlıları ve karşıtları arasında tampon bölge oluşturdu

Mısır'ın başkenti Kahire'de ordunun, rejimin devrilmesini isteyenlerle Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yanlılarını ayırmak için bir tampon bölge oluşturmak üzere asker gönderdiği bildirildi. Olay yerindeki bir Reuters muhabiri, çatışma çıkmasını önlemek için karşıt kamplar arasında 80 metrelik bir mesafe oluşturulduğunu söyledi. Öte yandan, Cumhurbaşkanı yardımcılığına atanan Ömer Süleyman'ın bugün siyasi partiler ve ulusal güçlerle diyaloğa başladığı belirtiliyor.


Mübarek yanlıları güvenlik barikatını aştı
Mısır'ın başkenti Kahire'deki Tahrir meydanı yakınında Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yanlılarının güvenlik barikatını aştığı bildirildi. Bölgedeki AFP muhabiri, Mübarek yanlılarını ve karşıtlarını ayıran barikatın cumhurbaşkanı yanlılarınca aşıldığını belirtti.
Öte yandan devlet televizyonu, Tahrir meydanında çıkan çatışmalarla ilgili soruşturma başlatılacağını duyurdu. Televizyon, Mısır Başbakanı Ahmet Şefik'e dayanarak, 5 kişinin öldüğü gösterilerdeki şiddet olaylarıyla ilgili soruşturma başlatılacağını belirtti.

Mısır'da tutuklanan İsrailli gazeteciler serbest
Gösterileri takip etmek amacıyla Mısır'da bulunan İsrailli gazetecilerden, Mısır polisi tarafından tutuklandığı bildirilen 4'ünün serbest bırakıldığı bildirildi. İsrail Dışişleri Bakanlığı, gazetecilerin serbest bırakılması için Mısırlı yetkililer nezdinde devreye girmişti.
Gazetecilerden 3'ü Kanal 2 televizyonu için, biri de Nasıra'dan, Arapça yayın yapan bir haber portalı için çalışıyor.

Mısır'daki gösteriler sırasında saldırıya uğrayan basın mensupları arasında İsrailli gazetecilerin de bulunduğu, İsrail devlet radyosu Reşet Bet çalışanlarından Gideon Kutz'un, dün Kahire'nin Tahrir meydanında, Mübarek yanlıları ile karşıtları arasındaki çatışmalar sırasında saldırıya uğradığı belirtiliyor.

5 AB ülkesinden Mısır yönetimine çağrı
Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya liderleri, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e siyasi geçiş sürecinin "hemen başlaması" çağrısında bulundular. Avrupa Birliği'nin 5 ülkesi yayınladıkları ortak bildiride, Mısır'daki olayları "büyük kaygıyla" izlediklerini ve "ülkedeki siyasi krizi daha da artıran şiddeti teşvik eden ve kullananları" kınadıklarını belirttiler. Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin makamından yayınlanan açıklamada, "Geçiş süreci şimdi başlamalı" denildi.

AB, Mübarek'e çağrısını sertleştirdi
Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e hafta başında "halkının meşru şikayetlerine cevap ver" çağrısı yapan Avrupa Birliği tutumunu sertleştirdi. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mısır'da dün Mübarek yandaşlarının protestoculara saldırması üzerine yaptığı açıklamada, "Acilen, somut ve kararlı önlemlerle Mısır halkının demokratik özlemlerini karşılayın" dedi. Ashton, Mısır makamlarına "özgür ve adil seçimlerin yolunu açacak şekilde samimi, demokratik reformlara doğru anlamlı ve gerçek bir dönüşüm başlatılması" çağrısını da yaptı.
Mısır'da protestoculara silahlı saldırı haberlerinden büyük endişe duyduğunu belirten Ashton, Mısır güvenlik birimlerinin göstericilerin ve özgürce toplanma haklarının korunması için gerekli önlemleri almasını istedi. Halkın selameti ve güvenliğinden hükümetin sorumlu olduğunu belirten Ashton, protestolarda öldüren ve yaralayanların yargı önüne çıkarılmasını talep etti. Ashton, gazetecilere yönelik yıldırma girişimleri ve saldırıların da kesinlikle kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Hizbullah militanı cezavinden kaçtı

Hükümet karşıtlarının protesto gösterilerinin sürdüğü Mısır'da Lübnanlı Hizbullah örgütünün bir üyesinin, cezaevinden kaçtığı bildirildi. Mısırlı güvenlik kaynakları, Mısır'da saldırılar düzenlemekten geçen nisan ayında 15 yıl hapse mahkum olan Sami Çebab'ın, pazar günü yattığı cezaevinden kaçtığını söylediler. Hizbullah lideri Seyid Hasan Nasrallah, Çebab'ın, Mısır üzerinden Gazze Şeridi'ne silah kaçakçılığı yapan Hizbullah hücresinin bir üyesi olduğunu doğrulamıştı.


Mısır'ın muhalif lideri, Başbakanın görüşme çağrısını reddetti

Mısır'ın önde gelen muhalif lideri Muhammed El Baradei, Başbakanının görüşme çağrısını reddetti. Mısır Başbakanı Ahmet Şefik, bugün muhalefet gruplarını görüşmeye çağırmıştı. El Cezire ve diğer basın organları aralarında liberal Vafd partisinin de bulunduğu bazı grupların çağrıya uyduğunu bildirdi. Müslüman Kardeşler ise zaten yasaklı durumda.
El Baradei Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada, "Görüşmeyi reddettik. Yapılacak bir müzakere Hüsnü Mübarek'in ayrılmasına ve Tahrir Meydanındaki güvenlik koşullarına bağlı" dedi.

Müslüman Kardeşlerin eski parlamento üyelerinden Muhammed El Beltagi de "Bu toplantıdan çıkan herşeyi reddediyoruz" ifadesini kullandı ve örgütünün El Baradei tarafından belirtilen koşulları desteklediğini söyledi. Cumhurbaşkanı yardımcılığına atanan Ömer Süleyman'ın, bugün siyasi partiler ve ulusal güçlerle diyaloğa başladığı belirtilmiş ancak ayrıntı verilmemişti.

Mısır Başbakanı Şefik, Mübarek karşıtlarından özür diledi
Mısır Başbakanı Ahmed Şefik, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yanlılarının Mübarek karşıtlarına saldırmasından dolayı özür diledi ve olaylarla ilgili soruşturma açılacağı sözü verdi. Başbakan Şefik, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, ''Dün olanlar için özür dilerim, çünkü ne mantıklı ne de akla yakın'' dedi. Ahmed Şefik, Mübarek karşıtlarına saldırıyı ''göz göre göre bir hata'' olarak nitelendirdi.
Öte yandan başkent Kahire'de, Hüsnü Mübarek taraftarları ve karşıtları arasında yeniden çatışma başladığı bildirildi. Görgü tanıkları, iki tarafın birbirlerine taşlı saldırıda bulunduğunu belirtti. Günün görülen en şiddetli çatışmasının, Tahrir Meydanı'na giden yan sokakta meydana geldiği belirtildi.

El Cezire: Çatışmalarda 50 kişi daha yaralandı

Mısır'ın başkenti Kahire'deki 6 Ekim Köprüsü yakınlarında, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yandaşları ve karşıtları arasında bugün çıkan çatışmalarda yaklaşık 50 kişinin yaralandığı bildirildi. El Cezire televizyonu, görgü tanıklarına dayanarak yaklaşık 50 kişinin yaralandığını, güvenlik güçlerinin Tahrir Meydanına çıkan 6 Ekim köprüsü yakınlarındaki göstericilerin meydana girişlerini engellediğini duyurdu.

Televizyon dün ve bugünkü çatışmalarda toplam 6 kişinin öldüğünü, 846 kişinin yaralandığını bildirdi. Öte yandan bölgedeki AFP muhabiri, tankların Mübarek yanlılarını Tahrir Meydanından püskürttüğünü ve bölgeye girişini engellendiğini söyledi. Öte yandan, Süveyş kentinde de binlerce Mübarek karşıtının gösteri düzenlediği bildirildi.

Mısır ordusunun gazetecileri toplamaya başladığı bildiriliyor
Mısır ordusunun, muhtemelen korumak için, gazetecileri toplamaya başladığı bildirildi. Bir Associated Press muhabiri, Tahrir meydanına açılan sokaklardan birinde bir grup yabancı gazetecinin askerlerce alıkonulduğunu gördüğünü söyledi. Yabancı ve yerli gazeteciler, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yanlılarının saldırısına uğramışlardı.
Gazetecileri Koruma Komitesi'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika koordinatörü Muhammed Abdül Dayim ise yaptığı açıklamada, saldırıları hükümetin "sansürü gizleme" girişimi olarak nitelendirdi. "Mısır hükümetinin görgü tanıklarını bertaraf etme stratejisi uyguladığını" söyleyen Abdül Dayim, "Hükümet, sansürü ve yıldırma politikasının üstünü örtmeye çalışıyor. Gazetecilere yapılan bir dizi kasdi saldırı, hükümet yanlısı çeteler tarafından yapılmıştır" dedi.
Öte yandan, Başbakan Ahmet Şefik gazetecilere yaptığı açıklamada, Süveyş kanalının normal bir şekilde işlediğini söyledi.

İngiltere, Kahire'ye ikinci tahliye uçağını gönderiyor
İngiltere, Mısır'ın başkenti Kahire'ye vatandaşlarının tahliyesi için ikinci bir charter uçağı gönderiyor. İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Mısır'da belirsizliğin ve istikrarsızlığın sürmesi nedeniyle ikinci bir uçağın gönderilmesine karar verildiği ve bu uçağın Kahire'den Cumartesi günü ayrılacağı belirtildi. Bakanlık, gerekirse daha fazla uçağın gönderilebileceğini de kaydetti.
Önceki gün de Kahire'ye bir charter uçağı gönderen İngiliz hükümeti, zorunlu kalınmadıkça bu ülkeye seyahat edilmemesi ve Mısır'da bulunan İngiliz vatandaşlarının bu ülkeden ayrılması tavsiyelerinde bulunuyor. Önceki gün Mısır'a giden uçağın bugün 180 İngiliz vatandaşıyla birlikte bu ülkeden ayrılması bekleniyor.
İngiliz basınında, birçok Avrupa ülkesi Mısır'daki vatandaşlarını ücretsiz uçaklarla ülkelerine götürürken, İngiliz hükümetinin charter uçağıyla tahliye için vatandaşlarından kişi başına 300 sterlin para aldığına dikkat çekiliyor.
Öte yandan İngiltere'nin Ortadoğu'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alistair Burt bugün İngiliz basınına yaptığı açıklamada, "Mısır hükümetinin ülkedeki şiddet olaylarını derhal durdurması gerektiğini" ve "şiddetin kabul edilemez olduğunu" söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban'dan sükunet çağrısı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Mısır'da artan şiddet olaylarından endişe duyduklarını belirterek, sükunet çağrısında bulundu. Ban, Londra'da düzenlediği basın toplantısında, Mısır'daki protestolar ve çatışmalarla ilgili olarak, "Artan şiddetten endişeliyim. Tüm taraflara sükunet çağrısında bulunuyorum. Barışçıl protestoculara karşı şiddetli saldırılar, kesinlikle kabul edilemez" dedi.

Mısır'da düzenli ve barışçıl bir geçişi temin etmenin önemine değinen Ban, "Tüm taraflara, gecikmeden böyle bir sürece girmeleri çağrısında bulunuyorum. Ortadoğu'da istikrarsızlığın tehlikesini küçümsememeliyiz" diye konuştu.
BM Genel Sekreteri, BM'nin, Mısır halkının istekleri yönünde gereken cesur reformları desteklemeye hazır olduğunu ifade ederek, Mısır'da hem göstericilerin hem de gazetecilerin ifade özgürlüğünün tam anlamıyla korunması gerektiğini kaydetti. Ban ayrıca, Mısır hükümetinin, halkın isteklerini çok dikkatle dinlemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Protestolar, Arap borsalarına 49 milyar dolara mal oldu
Mısır'da düzenlenen yönetim karşıtı gösteriler nedeniyle 13 Arap borsası 49 milyar dolar zarar etti. Kuveytli araştırma şirketi KAMCO'nun yaptığı çalışmaya göre, 25 Ocak tarihinde 991 milyar doları geçen söz konusu 13 Arap borsasında işlem gören şirketlerin değeri 31 Ocakta 942 milyar dolara geriledi. En büyük kayıp, 32 milyar dolarla Körfez Bölgesindeki 9 ülke borsasında görüldü. Söz konusu 9 ülkedeki borsada işlem gören şirketlerin değeri 750 milyar dolara düştü.
Arap dünyasının en önemli borsası Suudi Arabistan'da 21 milyar dolar, Mısır Borsası'nda da gösterilen ilk iki gününde 12 milyar dolar kayıp yaşandı. Çalışmaya göre, Tunus ve Mısır'da düzenlenen yönetim karşıtı gösterilerin diğer bölge ülkelerine de sıçrayacağı endişeleri, yatırımcıların bölgeden sermayelerini çekmelerine neden oldu. Diğer Arap ülkelerinin borsaları ya çok küçük, ya da bu ülkelerde borsa bulunmuyor.
Öte yandan Mısır Borsası Başkanı Khaled Serry Seyam, MENA Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, 27 Ocakta yönetim karşıtı gösteriler nedeniyle işleme ara verilen borsanın gelecek hafta Pazartesi günü açılabileceğini belirterek, borsanın tekrar açılmasının ardından 4 saat olan işlem süresinin üç saate indirileceğini ifade etti. Seyam, piyasaları korumak için hisse hareketlerini sınırlandırıcı ya da işlem hacmini kapsayan bir takım özel önlemler de alınabileceğini vurguladı.

Roth'un açıklaması

Öte yandan, Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth, yaptığı yazılı açıklamada, sert bir dille eleştirdiği Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in, sükuneti sağlamak adına ülkedeki şiddet ve huzursuzluğu körüklediğini savundu.

Mübarek'in biran önce ülkede demokrasiye geçilebilmesi için geçici bir hükümetin kurulmasına imkan sağlaması, Avrupa ülkelerinin ve devletler topluluğunun da bunu açık bir şekilde talep etmesi gerektiğini ifade eden Roth, Batılı demokrasilerin, eski müttefikleri olan Mübarek'e yönelik baskıyı artırması, ABD'nin Mısır'a yönelik askeri yardımlarını durdurması, Mübarek'in ve ailesinin yurt dışındaki hesaplarının dondurulması ve Mısır hükümet üyelerine seyahat kısıtlaması getirilmesi gerektiğini kaydetti.
Avrupa ve diğer Batılı ülkelerin, demokrasi ve hukuk devleti olmadan Arap ülkelerinde istikrar sağlama çabalarının başarısız kaldığını da itiraf etmesi gerektiğini belirten Roth, Batılı ülkelerin bu yanlış politikasının tüm bir bölgenin istikrarsız hale gelmesine neden olduğunu da savundu.

(cumhuriyet)