Rusya'nın başkenti Moskova'nın yakınlarındaki bataklıklarda torfun kar altında bile yanmaya devam etmesi, halkı şimdiden tedirgin ediyor.
Geçen yıl yaz mevsiminde normallerin çok üzerinde seyreden hava sıcaklığı, Rusya'nın batı ve güney bölgelerinde bataklıklardaki torf ve ormanların yanmasına neden olmuştu.

Yangınlarda 56 kişi ölmüş ve 3 binden fazla vatandaş da evsiz kalmıştı.

Orman yangınlarının söndürülmesine rağmen, bataklıklar altında bulunan torflar hala yanmaya devam ediyor. Kalın kar katmanı altındaki bataklıklarda bulunan odun parçaları , yazın orman yangınları için büyük tehlike oluşturuyor.

İtfaiyeci Grigori dizlerine kadar battığı karda yangınla mücadele etmeye devam ediyor.

Yangınlar üzerinden 6 ay geçmesine rağmen sönmemesinin nedenini açıklayan Grigori, “Çürümüş bitkilerden oluşan torf aslında su ile dolu, ancak zamanında bu bataklıklar kurutulduğu için torf çok kolay yanan madde haline geldi. Nemli şartlarda bile yanmaya devam ettiği için onu söndürmek çok zor ” dedi. Yetkililer orman ve bataklık yangınların sonuçları ile mücadelenin pek kolay olmadığını kabul ediyor. Orman İşlerinden Sorumlu Bölüm Sözcüsü Vladimir Dmitriyev, yagınlara neden olan yatakların potansiyel tehlike oluşturduğunu belirtti.

,Kanser hastası olan ve doktor tarafından sadece bir aylık yaşama süresi belirlenen işadamı Mihail için orman yaşamının en önemli parçası. Doktorun teşhisine rağmen ölmeyen Mihail bunu ormana borçlu olduğunu ifade ediyor. Bu yüzden doğaya borcunu ödemesi gerektiğine inanan iş adamı özellike 2010 yangınlarından sonra çevreyi korumak için elinden geleni yapıyor.

Resmi rakamlara göre sadece Mihail'in bulunduğu bölgede 24 bin hektarlık orman kül oldu.

Kaynak: Cihan