Dünyanın önde gelen siyasetçileri Almanya'nın Münih şehrinde devam eden Güvenlik Konferansı'nda Mısır'daki olayları masaya yatırdı.


ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Mısır'da demokratik seçimlere götürecek reformlara destek verdiklerini vurguladı. Clinton, Mısır'ın geleceği için en iyi seçeneğin, siyasi değişim için bir mekanizmanın bulunması olduğunu söyledi. Mısır'da hükümetin fiilen Devlet Başkanı Yardımcısı Ömer Süleyman tarafından yönetildiğini ifade eden Clinton, Süleyman'ın ilan ettiği geçiş sürecine destek verilmesinin önemine dikkat çekti. ABD Dışişleri Bakanı, Mısır'daki protestoculara destek verdiklerini belirtirken, geçiş sürecinin zaman alacağını ifade etti.

Serbest ve adil seçimlerin demokrasiyi inşa etmek ve sürdürmek açısından önemine dikkat çeken Clinton, "Ama tek başına seçimler yeterli değil ve sürekli değişimi garanti altına alamaz. Bunun yanında iyi yönetimi sağlayacak kurumlarını desteklemeye devam etmeliyiz. Hukukun üstünlüüğü, bağımsız yargı, şeffaflık, basın özgürlüğü, güçlü siyasi partiler, azınlık halkarının korunması gerçek demokrasini yapı taşlarıdır." şeklinde konuştu.

VAN ROMPUY: TUNUS VE MISIR'DAKİ MEDENİYETLER ÇATIŞMASI DEĞİL; ÖZGÜRLÜK KAVGASI

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ise "Tunus ve Mısır'da aşırıcılık ve medeniyetler çatışması değil; hiç bitmeyen adalet ve özgürlük kavgasının döneminin başladığını görüyoruz." dedi.
Barışçı iktidar değişimine izin vermeyen siyasi sistemlerin köklerinin zayıf olduğunu vurgulayan Van Rompuy, "Bu gerçek, sadece Ortadoğu'da değil, tüm dünyada dış politikalarımızı belirlerken daha fazla dikkati hak ediyor." ifadelerini kullandı.

"Bölgede ekonomik ve siyasi reformlar yapacak ülkelerle yeni bir ortaklık için kararlıyız." diyen Van Rompuy; küresel ölçekte gıda arzı ve gıda fiyatları meselesine çözüm bulunmaması durumunda yeni kurulacak demokratik rejimlerin uzun ömürlü olamayacağı uyarısı da yaptı.

CİHAN