İşte Süleyman'ın Mısır'da geçiş formülü!

Akil Adamlar Konseyi kurulacak. Muhalifler ve bağımsızların fikirleri bu konseyde ifade edilip Süleyman tarafından yönetimde değerlendirilecekReuters'ın haberine göre Mısır Devlet Bakanı Hüsnü Mübarek'in yardımcısı Ömer Süleyman ve komutanların görüşmesinin ardından geçiş süreciyle ilgili strateji netleşti. Buna göre Ömer Süleyman, iktidarda bağımsızların ve muhaliflerin sözcüsü olarak yer alacak.
Muhalif gruplara bir "Akil Adamlar Konseyi" kurulması teklifini sunacak olan Süleyman'ın, burada alınan kararların seçimlere kadar olan geçiş döneminde ülke yönetiminde kabul görmesini ve muhaliflerin isteklerinin yerine getirilmesini sağlama teminatı vereceği iddia ediliyor.
Hangi gruplar olduğu açıklanmasa da Süleyman'ın bugün bazı muhalif gruplara bu teklifi sunduğu bildiriliyor. Reuters'ın haberine göre muhalif grupların ise bu plana bir itirazları var. Buna göre muhalif gruplar, seçimlerin bir önceki gibi adaletsiz ve hile karışmış bir halde yapılmaması için öncelikle parlamentonun seçim kurumlarını yeniden yapılandırmasını ve adil işleyecek bir seçim sisteminin kurulmasını istiyor.

MÜBAREK SEMBOLİK LİDER Mİ OLACAK?
Yeni sistemin devlet başkanlığı gücünü bölmesi, yarısını muhalifler ile bağımsızlara vermesi ve Mübarek'i sadece sembolik olarak devletin başında bırakması nedeniyle muhalif grupların ilgisini çekebileceği iddia edilse de ülkedeki en büyük organize muhalefet gücü olarak kabul edilen Müslüman Kardeşler bugün yaptıkları açıklamada "Mübarek çekilmeli" sözlerini yineledi.
Zaten bugünkü görüşmelerde de muhalif grupların Mübarek'in kalması noktasında fikir ayrılığına düştüğü gelen bilgiler arasında.


(habertürk)