Nahçıvan'daki Türk liselerinin başarısı


Üniversite sınavına giren 120 öğrenciden 119'u üniversiteye yerleştirildi. İşte eğitim destanı;


06.02.2011,14:20:47Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde eğitim veren Nahçıvan Türk liselerinden mezun olarak geçen yıl üniversite sınavına giren 120 öğrenciden 119'u bir üniversiteye yerleştirildi.

Nahçıvan Türk Liseleri Genel Müdürü Murat Çapan, Nahçıvan Türk Lisesinde, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Nahçıvan'da eğitim-öğretim vermeye 1992 yılında başladıklarını belirterek, 1993 yılında Ordubad ilçesinde bir kız lisesi, 1994 yılında da Şerur ilçesinde ikinci bir erkek lisesi açtıklarını ifade etti.

Nahçıvan'daki Türk liselerinde 21'i Türkiye'den, 46'sı Azerbaycan'dan 67 öğretmenin görev yaptığını belirten Çapan, okullarında 185'i kız, 518'i erkek olmak üzere toplam 703 öğrencinin eğitim gördüğünü bildirdi.

Öğrencilerinin yüzde 85'inin yatılı kaldığını belirten Çapan, şu bilgileri verdi:

''Bugüne kadar 1000 öğrenci mezun verdik. Öğrencilerimiz ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversiteleri kazandı. Nahçıvan'da, Azerbaycan'da, Türkiye'de ve çeşitli ülkelerde iyi üniversitelere öğrenci gönderdik.Üniversitesınavlarında başarı oranımız yüzde 99,16 olmuştur. En son yapılan üniversite sınavında üç okulumuzdan sınavlara giren 120 öğrencimizden 119'u üniversiteye yerleşti. Bu da Nahçıvan'da büyük takdirle karşılandı. Bizler de öğrenciler ve aileleri de çok mutlu oldu. Kuruluşumuzdan bu yana öğrencilerimiz Uluslararası Bilim Olimpiyatları ve çeşitli yarışmalarda 48 altın, 49 gümüş ve 82 bronz olmak üzere toplam 179 madalya elde etti.Azerbaycangenelinde 5 bin lise içerisinde Nahçıvan Türk Lisesi 3. sırada, Şerur Türk Lisesi 5., Ordubad Kız Lisesi ise 11. sırada yer almaktadır.''

-''ÖĞRETMENLER ÖZVERİYLE ÇALIŞIYOR''-

Çapan, öğretmenlerin eğitim-öğretimde milli ve manevi değerlerine bağlı, bilim veteknolojialanında üst düzeyde insanlar yetiştirmek için büyük bir özveriyle görev yaptıklarını belirterek, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerine katkıda bulunmak için de kültürel çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Ordubad Kız Lisesi 8. Sınıf öğrencisi Şehna Zebrailova, ilçenin bir köyünde yaşadığını ifade ederek, ''arkadaşlarım ve çevremizdeki insanlar Türk öğretmenlerin başarılarını anlattılar. Ben de babamla geldim kayıt oldum. Burada hem üniversite kazanmak için güzel ders çalışıyorum hem de Türkçe Şarkı Yarışması'na katılmak için iyi Türkçe öğreniyorum'' dedi.

Zebrailova, daha sonra gazetecilere Türkçe şarkı söyledi.

ÖMER ERİM BAŞTİMAR

AA