Kıbrıs Rum Yönetimi’ni 40 yıl aradan sonra ilk kez ziyaret eden Yunanistan Başpiskoposu, Rum Başpiskopos ile kucaklaşarak, ’İşgal bölgeleri (KKTC) kurtarılana kadar mücadelenize destek olacağız’ dedi.

Kıbrıs Rum Yönetimi’ni 40 yıl aradan sonra ilk kez ziyaret eden Yunanistan Başpiskoposu Hristodulos, Rum Başpiskopos Hrisostomos ile kucaklaşarak, ’Yunan Helenizmi sonuna kadar arkanızdadır. İşgal bölgeleri (KKTC) kurtarılana kadar da mücadelenize destek olacağız’ dedi. Hristodulos, Rum lider Tasos Papadopulos ile görüşmesinde de, ’Yunan halkının desteği tamdır’ güvencesi verdi.

Yunanistan Başpiskoposu Hristodulos, Rum medyasının ’tarihi’ diye nitelendirdiği önceki gün başlayan ziyaretinde devlet protokolü ile karşılandı. Yunanistan hükümetinin tahsis ettiği özel uçakla adaya gelen Yunan Başpiskoposu’nu Rum Başpiskopos Hrisostomos kucaklayarak karşıladı. KKTC topraklarının geri alınıp Rum göçmenlerin 1974 öncesindeki mülklerine dönmesine yönelik desteklerinin tam olduğunu belirten Yunanistan Başpiskoposu Hristodulos, ’Yunan Helenizmi sonuna kadar arkanızdadır. Her türlü davanızda tam desteği bulacaksınız’ dedi.

Rum lider Tasos Papadopulos ile dün biraraya gelen Yunanistan Başpiskoposu, önceki sözlerini tekrarlayarak, ’Kıbrıs sorunun çözümünde, toprakların geri alınmasında ve göçmenlerin geri dönmesi konusunda Yunan Helenizmi’nin tam destek mesajını getirdim. Her türlü konuda desteğimizi arkanızda hazır biliniz’ dedi. Başpiskopos Hristodulos, iki haftalık resmi ziyaretinde Rum topraklarında oluşturulan ’Girne metropolitliğini’ de ziyaret edecek.

Hristodulos ayrıca, EOKA militanları ile 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda ölen Yunan askerlerinin mezarlarını da ziyaret edecek.HÜRRİYET