6 ay içerisinde terör ülkesi listesinden kaldırılabilir..
ABD Sudan Özel Temsilcisi John Gration, ABD Başkanı Barack Obama ve Dışişleri Bakanı Hilary Clinton'ın; Sudan Hükümeti'nin bağımsız Güney Sudan hakkında yükümlülüklerini yerine getirmesi durmunda 6 ay içerisinde terör ülkesi listesinden kaldırılacağı vaadinde bulunduğunu söyledi.
5 günlük bir ziyaret için Sudan'a gelen Gration yaptığı açıklamada, henüz taraflar arasında kapsamlı bir barış anlaşmasının tamamlanmamış olmasına dikkat çekerek, "Biz ilgili tüm taraflarla görüşmelerimize devam edeceğiz" diye konuştu.
Gration ayrıca, kapsamlı ve sürdürülebilir bir barışın sağlanması için, tarafsız bir müzakere süreci yürüttüklerini de sözlerine ekledi.
Sudan Dışişleri Bakanı Ali Karti de iki ülke arasındaki ikili ilşkilerin ilerleme kaydettiğini vurguladı. Karti, ''İki ülke arasında bir çok konuda önemli gelişmeler var. Sudan da siyasi anlamda yerine getirmesi gereken yükümlülüklerini yapmıştır. ABD'de Sudan'a olan yaklaşımını değiştirmiştir. Bunu da ilerleyen aylarda siyasi anlamda ilişkilerin daha iyi bir ivme kazanmasını bekliyoruz'' dedi.
Sudan özellikle referandum döneminde Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir'in oylamnın yapılmasından 3 gün kala Güney Sudan'ın başkanti Juba'ya gidip olumlu açıklamalarda bulunması iki hükümet arasındaki soğuk gerginliğin yumuşamasına neden oldu. Referandumun açıklanmasından önceki saatlerde de Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Miyardet, Kuzey Hükümeti yetkililerinin bağımsızlık tebriklerini kabul etti.
Konuyu değerlendiren Enformasyon Bakanlığı Müsteşarı Dr. Rabi Abdelati, ''Sudan ile ABD arasındaki ikili ilişkilerdeki düzelmeler ABD'den herhangi bir ayrıcalık veya haklar kazanmak adına yapılmış girişimler değil. Sudan ikili ilişkilerini şefaflaştırmıştır ve bunun kazanımlarını da yaşayacaktır'' dedi.
İHA